Liigu põhisisu juurde
Tagasi

Filmiarhiiv avab koostöös ettevõtlike Raplamaa naistega Leida Laiuse mälestusnäituse “Leida arm”

7. novembril kell 17.00 avatakse Rahvusarhiivi filmiarhiivi ja MTÜ Ettevõtlikud Naised Raplamaal koostöös Rapla Kultuurikeskuse Rütmani galeriis Leida Laiusele pühendatud mälestusnäitus “Leida arm”, mille raames toimuvad ka filmiseansid Rapla kinos 7. kuni 9. novembrini.

Käesoleva aasta märtsikuus toimus Rapla uues kinos esimest korda Naiste Ööde Filmifestival NÖFF, mille eesmärgiks on tutvustada vaatajale silmapaistvate naisrežissööride linateoseid kodu- ja välismaalt. “Kevadine festival tõi kokku palju vaatajaid ja pälvis maakonnas suurt tähelepanu ning selle jätkuks korraldatakse novembrikuus Eesti armastatuimale naisfilmirežissöörile Leida Laiusele pühendatud mälestusnäitus ja filmipäevad,” selgitas NÖFFi esinaine Katrin Klaebo.

Alates 1960. kuni 1992. aastani töötas Leida Laius Tallinnfilmi stuudios ning selle aja jooksul valmis kümneid nii lühi- kui ka täispikkasid mängu- ja dokumentaalfilme. Kuigi alati naeratav, sõbralik ja hooliv inimene, oli Laiuse elu täis vastuolusid ja kannatusi. Rahvusarhiivi filmiarhiivi kuraator Maarja Hindoalla on arhiivimaterjalidest kokku pannud fotonäituse, mis kujutab Leida Laiuse loometöö telgitaguseid, ning filmiseansid, mis toovad ekraanile Laiuse silmapaistvamad, nii tuntud kui ka vähemtuntumad filmid. “Olles üksik naine meestekeskses filmimaailmas, oli enesele koha leidmine keeruline ning saavutatav vaid tänu äärmisele tahtejõule ja sihikindlusele. Nii eritles Laius ka oma filmiloomes naiseks olemise, naiste ja meeste vaheliste suhete, nii emaduse kui ka lastetuse teemasid ning naise rolli ühiskonnas erinevatel ajastutel,” avas Hindoalla näituse ja filmipäevade kontseptsiooni.

Näituse avamisele järgneb Rapla kinos Leida Laiuse kunagise hea kolleegi Tiina Lokki vestlus Laiuse tööst ja loomingust, mille lõpetuseks antakse ühele noorele Eesti naisrežissöörile üle Leida Laiusele kuulunud mälestusese. Eseme ja filmitegija, kellele see üle antakse, on valinud Laiuse lähisugulane Helve Kuuskmann. Muusikalise vahepalaga esineb Rapla Muusikakooli viiuliansambel õpetaja Tekla Tappo juhendamisel, klaveril Aleksei Lõgun. Seejärel linastub Jüri Sillarti 2002. aastal valminud dokumentaalfilm “Leida lugu”.

8. novembril kell 18.00 linastub Rapla kinos filmiprogramm “Leida Laiusest, lühidalt”, mis toob ekraanile Laiuse lühimängufilmid “Õhtust hommikuni” (1962) ja “Mäed kui valged elevandid” (1963) ning lühidokumentaalid “Sündis inimene…” (1975) ja “Lapsepõlv” (1976).

9. novembril kell 15.00 linastub Laiuse loomingu üks märgilisemaid teoseid, 1979. aastal esilinastunud “Kõrboja peremees”, millele eelneb Nõukogude Eesti ringvaatepala filmi valmimisest. Filmiprogrammi lõpetab kell 18.00 linastuv Leida Laiuse ja Arvo Iho kahasse lavastatud, hulgaliselt auhindu kogunud noortedraama “Naerata ometi” (1985). Filmile eelneb Nõukogude Eesti ringvaatepala, mis kujutab 1986. aastal XIX NSVLi üleliiduliselt filmifestivalilt peaauhinna pälvinud režissööre saabumas kodumaale ja jagamas värskeid muljeid.

Fotonäitus “Leida arm” on valminud LEADER kogukonna meede 3 toetusel ning Raplamaa eraettevõtete kaasabil ning jääb Rapla Kultuurikeskuse Rütmani galeriis avatuks kuni 28. novembrini.

Kuraator: Maarja Hindoalla (Rahvusarhiivi filmiarhiiv)
Kujundaja: Einike Leppik
Teostus: SmartPrint OÜ
Korraldaja: Ettevõtlikud Naised Raplamaal MTÜ

Leida Laiuse mälestusnäituse ja filmilinastuste ajakava

7. november

17.00 näituse “Leida arm” avamine Rapla Kultuurikeskuse Rütmani galeriis

18.00 Tiina Lokki vestlus ja Leida Laiuse mälestuseseme üleandmine kinosaalis

18.30 dokumentaalfilm “Leida lugu”, režissöör Jüri Sillart (2002)

8. november

18.00 lühimängufilmide ja -dokumentaalide  seanss “Leida Laiusest, lühidalt”:

“Õhtust hommikuni” (1962)

“Mäed kui valged elevandid” (1963)

“Sündis inimene…” (1975)

“Lapsepõlv” (1976)

9. november

15.00 “Kõrboja peremees” (1979)

18.00 “Naerata ometi” (1985)

Sündmus Facebookis 

Lisainfo:
Katrin Klaebo
+372 5100210
press@noff.ee