Rahvusarhiiv

Ava otsing

Näitusepinnad

Noora fuajee

Nooruse 3, Tartu E-R 09.00-19.00

Näitus „Keerdkäigud“ heidab pilgu Eesti murrangulistesse aastatesse 1917–1920. Labürindikujuline teekond kulgeb läbi aegruumi, milles põimuvad otsustaja rollis olnud ja sündmustest mõjutatud inimeste elukäigud, Eesti riigi sünnilugu ning maailmas paralleelselt toimunu. Sündmusi vaatleb kõrvalt teravapilguline Amalie Planken, kelle päeviku sissekanded moodustavad näituse põhitelje.

Loe ka blogilugu näitusest.

Kuraator: Liina Rebassoo
Sisu töörühm: Kadri Tooming, Gristel Ramler, Liina Maadla
Rahvusarhiivi abijõud: Gerli Rebane, Õie Kukk, Kadi Sikka, Pearu Tramberg, Külliki Pihkva, Liisi Taimre, Tõnis Türna jpt
Ruumiline kontseptsioon ja disain: Vaikla Studio (Ann Mirjam Vaikla, Tüüne-Kristin Vaikla, Urmo Vaikla)
Graafiline disain: Vaikla Studio (Ann Mirjam Vaikla)
Teostus: Pult (Kersti Tuhkru, Raivo Randoja, Kaido Parv, projektijuht Maaja Kuiv)
Tehnilised-ruumilised lahendused: Red Hat Group Design
Kuulamislood: Tämbler OÜ
Tõlketööd: Martin Jaigma
Toimetajad: Helina Tamman, Tõnu Tannberg

 

Rahvusarhiivi galerii

Maneeži 2, Tallinn T-R 11.00-18.00; L 11.00-15.00

Näitus “Meie sõber jalgratas” avatakse 21. septembril kell 16 Rahvusarhiivi galeriis (Maneeži 2, Tallinn) ning näitus jääb avatuks kuni 22. detsembrini. Galeriid saab külastada T-R kl 11-18, L kl 11-15. Näituse juurde kuuluvad jalgrattatuurid, mis toimuvad 23. ja 30. septembril kl 15 – täpsem info allpool.

……………………..……………………..……………………..……………………..….

Jalgratas ei ole paljude jaoks pelgalt mugav ja tervist toetav sõiduvahend, vaid palju enamat – justkui kaherattaline sõber, kes sõnagi poetamata on alati ja igati abiks ning toeks. Loomulikult ei ole see aga kogu aeg nii olnud – jalgrattad tähistavad käesoleval aastal oma 200. juubelit, kuigi Eesti teedel-tänavatel on nad vuhisenud pea poole vähem aega.

Sellest, kuidas on raudhobust saanud pea lahutamatu osa meie argipäevast, jutustab näitus „Meie sõber jalgratas“, mis toob Rahvusarhiivi filmiarhiivi kogudest välja nii liikumatud kui ka liikuvad pildid kahe (või enama) rattaga kondimootoritest. Näituse pealkiri „Meie sõber jalgratas“ on laenatud Hans Roosipuu 1987. aasta samanimelisest dokumentaalfilmist – mida saab ka näitusel näha –, olles seega väike kummardus legendaarsele spordifilmide režissöörile ja operaatorile, kes kahjuks lahkus hiljuti meie seast.

Aga et jalgratas ei ole mõeldud seisma ja tolmu koguma, läheb ka näitus seekord galeriiseinte vahelt liikuma – 23. ja 30. septembril kl 15 toimuvad jalgrattatuurid, mis viivad Rahvusarhiivi galeriist (Maneeži 2) filmiradadele Tallinnas ning lõpevad filmiarhiivis (Ristiku 84) lavastatud filmi „Jalgrattataltsutajad“ (1963) seansiga.

Jalgrattatuurid on kõigile tasuta – nii neile, kes tulevad oma kaherattalise ratsuga, kui ka neile, kes soovivad kohapeal laenata Adriatica vintage-stiilis linnarattaid. Palume jalgrattatuuridele eelnevalt registreerida, kirjutades aadressil maarja.hindoalla@ra.ee või helistades telefonil 6938 614.
……………………..……………………..……………………..……………………..….

Täname abi eest näituse koostamisel ja valmimisel:

Valdo Praust, Eesti Jalgrattamuuseum
Kalle Voolaid, Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum
Tuve Kärner, Järva-Jaani Vanatehnika varjupaik
Kert Viiart ja Carl-Robert Kagge, Studio LE60
Anne Alliksoo, Waypoint Tallinn
Rahvusarhiivi kollektiiv

Madara uurimissaal

Madara 24, Tallinn E-R 09.00-17.00; L 09.00-15.00

Teemakohased arhiivimaterjali tutvustavad näitused.