Protokoll
LeidandmedEAA.2738.1.20
Kaader35,36
Daatum21.01.1891
Protokolli number7 Protokoll
Protokolli teema9. Sõim ja vägivald
Märkused

Vt kaader 29/30 protokoll 7

Kohtumehed
Eesnimi Perekonnanimi Täisnimi Roll
Mart Jõkk Kohtumees
Johan Pruul Kohtumees
Kustaw Suurkül Peakohtumees
L. Marleij Kirjutaja
Mihkel Reets Kohtumees

Ette astus kaebaja Leena Uussild ja ütles wälja:"Mina söötsin loomad ära ja Willem Uussild tuli andis uuesti loomadele heinad ette. Mino keeldu ei kuulnud ja kui ma läksin heino eest ära wõtma siis jooksis Willem mino kõrisse kinni lõi mulle kolm korda pähe ja käristas karwust. Mina wõtsin warda kätte omale kaitsemiseks aga see tõmbati kohe mino käest ära ja Willem Uussild pidi sellega mind lööma, aga koer kes meite wahel seisis sai selle hobi ja kukkus kohe senna maha.

Pärast koeral oli pea ja silmad kõik paistetand. Pärast tuli Marri Wiidas ja Liiso Selg päestsid mind tuppa.

Ette astus Willem Uussild ja ütles wälja:"Mina ei ole Leena Uussilda mitte löönud waid tema lõi mind wardaga ja pärast lõi luua warrega. Loomadele oli antud lõuna söma ajaks külmetand põhku ette ja mina läksin tõin laudilt ühe sületäie heinu panin loomadele ette. Läksin sealt oma sauna juure sõin ja tulin tagasi siis tuli Marri Wiidas mulle wasto ja ütles et juba Leena wõttis heinad loomade eest ära. Mina ütlesin Leena kohta et oh sa häbemata inimene miks sa loomade eest heinad ära wõtsid.  Sellepeale tuli kohe Leena ja lõi mind wardaga, ma hakasin warda otsast kinni ja kaks koera olid mo jalgades kinni wiimaks kui warda kätte sain siis lõin wardaga teist koera, aga koer pole maha kukunud.

Ette astus ema Liisa Uussild ja ütles wälja:"Et Willem Uussild ei ole Leenad löönud waid Leena on Willemit löönud wardaga.

Ette astus Liiso Selg ja tunnistas:"Mina kässin Leena Uussild juures oma wokki järel ja nägin kui Willem Uussild Leena kallale jooksis teise käega kõrisse kinni ja teisega hakkas karwu; lõi 3 hoopi Leenad ja pärast meie peastsime Leena Willemi käest tuppa. Wardaga põle Leena Willemi löönud ega luua warrega ka mitte. Willem tuli tuppa kippus seal Leena kallale aga meie olime ikka ees ja ei lasknud kallale. Siis wõttis suure puu pakku pani kesk tuppa ja käskis Leenad enese kätte tuua, tema wõttab makkid wälja, ja õhtu lubas Leena mehe Jaan Uussillale kes kodunt ära oli punase kaela teha. Mina sain ka lüia wardaga kui ta Leenad pidi lööma aga ma seisin ees ja sain hoobi omale. Willem Uussild sõimas Leenad igate suguste roppu sõnadega.

Ette astus Marri Wiidas ja ütles seda samma wälja mis Liiso Selg.

Keiserliko Majesteedi käsu peale

Otsus.

1) Et Willem Uussildt tüli alustaja oma õe Leena peale oli istub tema walla kohtu majas 2 päewa wangi puuris kinni.

2) Et Leena Uussildt ka enni oma wena ja emaga ei ole rahus elanud, waid tülis ja ka ema wasto õigesti lapse kohuseid ei ole ülesse näitnud maksab 1 rbl. trahwi kohtu laeka heaks. Edespidi peawad rahus elama.

Ema iseon soowinud et wäimehe holitsemise alla jäeb, juba 1890 a. ja sellepärast jäeb ikka edespidi ka niimoodi.

Otsus täidetud 21sel Januaril 1891 a. 1 rbl. trahwi makstud.