| Leidandmed | EAA.2827.1.4 |
|---|---|
| Kaader | 43 |
| Daatum | 17.02.1879 |
| Protokolli number | IV,9 |
| Protokolli teema | 9. Sõim ja vägivald |
| Märkused | J. Kusik 24 Setm. oma trahwi ära maksnud. G. Presser 23. März. 79 trahwi wälja maksnud. A. Sein 7 Julil 79 trahwi wälja maksnud. Nimi Kusik kui Kuusik. |
| Kohtumehed | |||
|---|---|---|---|
| Eesnimi | Perekonnanimi | Täisnimi | Roll |
| Peet | Naaber | Peakohtumees | |
| Siim | Läck | Abikohtumees | |
| Willem | Kutser | Abikohtumees | |
| Gustav | Bransfeld | Kirjutaja | |
Mäe kõrtsmik kaebab kohtu ees, et Püh. pä. sell 11 Febr. kel 9 ajal kõrtsus tüli tõusnud. Peter ja Jürri Liit tahtnud juba pääwa ajal teistega riidu hakkata, kus tema neid pidand keelma. Õhtu olnud Jürri Liit, Peter Tõkke ja Gustav Talli kõrtsu ees wäljas ja tõmbanud seal Jaen Kusik mütsi peast ära ja ei annud enam tagasi. Jürri Trausmann näind kui Jürri Liit mütsi hoowis lasknud maha kukkuda enese käest, ja nenda saanud J. Kusik oma mütsi kätte. Kui naad keik jälle toas olnud, näitanud Jür. Trausmann Jür. Liit peale käega ja öölnud J. Kusik wastu: See pois tõmbas so mütsi peast ära! Jaen Kusik läind Jür. Liit juure oma mütsi pärast õiendama ja siis läinud neid seal palju karwupidi kokku. Andrus Sein läinud ka ja hakkanud neid lahutama. Gustav Presser karganud jälle A. Sein rindu kinni ja käristanud ta kue eest lõhki.
Siis läinud tema ja lahutanud naad ära, annud ka pihta, kes talle wastu rielnud.
Jürri Liit astus ette ja sai see asi tall ette pandud rääkis ta wälja: et tema J. Kusik mütsi peast pole wõtnud, ega ka kedagi löönud, waid isi lüa saanud.
Jüri Trausmann ütleb: et ta mütsi Jürri Liit käes näinud.
Jaen Kusik ütleb: et ta müts on peast äratõmmatud saanud aga tema ei tea kes seda teinud.
Peter Tõkke ütleb: et tema kedagi pole löönud, ega ise ka mitte lüa saanud.
Gustav Talli ütleb: et tema kedagi pole löönud aga ise on ta kõrtsumehe käest hoobi saanud.
Peter Liit ütleb: et tema kellegi peale pole läinud.
Andrus Sein ütleb: et Gustav Presser siis tema peale tulnud kui ta Simo Ahingaga juttu ajanud. A. Sein tunistab ka, et Peter Liit teda abi palunud teisi peksta, mis tema aga mitte pole lubanud.
G. Presser tunistab: Et ta joobnud peaga A. Sein peale läinud.
Et aga keik need mehed joobnud olid selle tüli sees, sai kõrtsmikku tunnistuse järel otsus tehtud:
Et Gustav Presser ja Peter Liit makswad kumbki 3 rub. hõb. trahwi ja Andrus Sein, Jaen Kusik, Jürri Liit ja Peter Tõkke makswad igaüks 2 rub. hõb. trahwi.
Seega sai kohtu pääw lõppetud.