Rahvusarhiiv

Ava otsing

Näitus defitsiidist taaskasutuseni

Rahvusarhiivi filmiarhiiv avab 26. augustil kell 15 Rahvusarhiivi Tallinna galeriis Maneeži 2 fotonäituse „Defitsiidist taaskasutuseni“, mis kõrvutab 25 aasta taguseid kriisiaja tühje poelette tänapäeva kaubaküllusega ning tollaseid vaateid ja tänavamoodi kaasajal avanevate piltidega.

„Defitsiidist taaskasutuseni“ esitab vaatajale „enne ja nüüd“ kõrvutuse, kus 1990. aastate esimeses pooles jõudu kogunud tarbimisvaimustus ning selle ajaspetsiifiline representatsioon kohtub tänapäevase elustiilikultuuri ja taaskasutuse retoorikaga. Kuraatori Maarja Hindoalla sõnul ei ole eesmärk anda terviklikku ülevaadet kõikidest Eesti taasiseseisvumise jooksul aset leidnud tarbimiskultuuri muutumisprotsessidest, see ei oleks ühe näituse raames võimalikki, vaid juhtida tähelepanu mõnele märkimisväärsele nüansile, mis koorub välja toonaste ja praeguste fotode kõrvutamisel. „Tegemist on olukorraga, kus käsitletavad ajastud paljastavad üksteise olemust ning seeläbi saab näitusel märgilise kohalolu ka vaataja pilk. Fotod tühjadest poelettidest võivad ühele tunduda nostalgilised, kuid teisele, kes pole näinud muud kui küllust, eksootiliselt võõrad“, avab näituse sisu filmiarhiivi juhtivspetsialist Aap Tepper.

Näituse tehniline lahendus on ajastuspetsiifiline – nii vanad kui ka uued fotod on pimiku punase valguse embuses käsitööna fotopaberile pandud. „Mustvalge analoogfotograafia oli laialt levinud praktiline ja kiire viis jäädvustamaks ümbritsevat. Tänapäeval peegeldub neist teralistest ja kontrastsetest piltidest nostalgiahõngu“, selgitab filmiarhiivi juhtivspetsialist Jarmo Nagel, et monokromaatilisus lisab näitusele ajamõõtme ning nõnda mõjuvad isegi hiljuti tehtud pildid kui kellegi kaugest perealbumist.

„Lisaks fotodele on meil ka palju huvitavat videoainest, mida näituse külastajad saavad ise valida ja galeriis VHS-kassettidelt vaadata, samuti nostalgilisi esemeid ning palju põnevat lugemismaterjali,“ tutvustab Hindoalla mitmekülgse näituse erinevaid tahke ja võimalusi. Näituse jaoks tehakse ka eksklusiivsed postkaardid, millel on kujutatud vanu ja uusi fotosid ning millest igaühte on vaid üks eksemplar.

Näituse tegijad kutsuvad külastajaid üles ka märkama 25 aasta jooksul toimunud muutusi elus ja tänavapildis. Laadides foto Facebooki või Instagrami, tasub meeles pidada näituse ametlikku märksõna #elu25.

Näitus on avatud 26. augustist 2016 kuni 6. jaanuarini 2017, E–N kell 9–17 ja R kell 9–16. Väljapaneku külastamine on tasuta, head avastamist ja äratundmist!

Täname:
Kunda Nordic Tsement AS
Politsei- ja piirivalvekolledži Paikuse kool
Humana Estonia
Kassikohvik Nurri
Studio LE60
SYS Print
Zelluloos
Reimo Võsa-Tangsoo, Eesti Kunstiakadeemia fotograafia osakond
Mozart Catering
Rahvusarhiivi kolleegid