Rahvusarhiiv

Ava otsing

Avastades fotot

Märksõnad: 19. sajand / 20. sajand / foto

Vanuseaste: Põhikooli I aste

Kestus: 15 minutit

Tutvustame teile 4 fotot Rahvusarhiivi kogudest. Rahvusarhiivi digiteeritud fotodega saate tutvuda fotode andmebaasis Fotis.

Uuri iga üksikut fotot eraldi ning pane kirja kõik, mis Sulle tundub oluline. Püüa märgata detaile, mis erinevad tänapäevast ning jutustavad möödunud aegadest.
Vaata fotot uuesti ning analüüsi fotot pöörates tähelepanu järgmistele küsimustele:
Mis on foto põhiidee:
– milliseid inimesi ja objekte kujutisel näed? Kas mõni koht on ka tuttav?
– mida inimesed kujutisel teevad?
– mida see pilt räägib inimeste eluolu ja ajastu kohta?
– millised detailid fotol annavad vihjeid perioodi kohta, mil foto on tehtud?
– mis eesmärgil see foto on tehtud?

Koosta iga foto kohta paar küsimust, mis aitavad Sul fotosid dateerida.

 

Kui oled fotode avastamise lõpetanud, püüa etteantud fotod nende tegemise järjekorras ajajoonele paigutada. Püüa mõista ja selgitada, miks just sellise järjekorra valid.

+
-
Saada vastus õpetajale


+
-
Õpetajale

Fotosid saab uurida üksi või mitmekesi, vormistades oma vastused kirjalikult või ühisvaatlusena nähtu üle arutledes.
Õpetaja juhtimisel on võimalik minna fotode analüüsist kaugemale ning luua seoseid fotoga samast perioodist pärit õpilastele juba tuttavate isikute või sündmustega nii Eestist kui mujalt maailmast.
Õppematerjali eesmärk on arendada detailide märkamise, teemakohaste küsimuste esitamise ning eneseväljendamise oskust. Samuti omandavad õpilased teadmisi minevikust. Õppematerjal haakub 5. klassi õppekavadega.

+
-
Taust

EAA.1451.1.212.1 Kirepi vesiveski Võru-Pihkva postiteel, 1870-1910. Foto on pärit perekond von zur  Mühlenite fondist. Foto autor on teadmata ning ka perioodi pole fikseeritud. Arhivaarid on dateerinud foto vahemikku 1870-1910. Fotol on kujutatud Võru-Pihkva postiteel asuv Kirepi vesiveski.

EFA.570.d.3394 Selle foto on teinud 1928. aastal Eesti tehnikateadlane ja insener Hans-Roland Võrk. Fotol on kujutatud hoburaudtee (nn. konka) asutamise 40. aastapäeva tähistamine. Trammiliiklus Tallinnas sai alguse augustis 1888, mil kolme kohaliku paruni ettevõtmisel hakkasid sõitma hobutrammid Vanalt Turult (raekoja taga) mööda Viru tänavat ja Narva maanteed Kadriorgu. Sama aasta septembrist pandi trammid käiku ka mööda Tartu maanteed Heeringa (Turu) tänavani. 1921. aastal pandi üheksale vanale hobutrammivagunile peale automootorid. Aastal 1925 hakkas tolleks ajaks kolmel linnaliinil liikuma elektritramm. Trammiliikluse ajaloo kohta saad lugeda: https://et.wikipedia.org/wiki/Tallinna_trammiliiklus

EFA.10.1.5601 Estonia teatri ümbrust jäädvustas eesti fotograaf Karl Hugo Akel 1939. aastal.

EFA.204.0.112425 Tallinna raekoja platsi foto on tehtud juulis 1978 H. Virkuse poolt.