Rahvusarhiiv

Ava otsing

Uus näitus Rahvusarhiivi galeriis: „Visegradist Visegradini. Ühine pärand. Ühine tulevik.”

Kuni 27. jaanuarini võõrustab Rahvusarhiivi galerii Tallinnas Maneeži 2 näitust „Visegradist Visegradini. Ühine pärand. Ühine tulevik.” Visegradi grupp (V4) on nelja Kesk-Euroopa riigi Poola, Tšehhi, Ungari ja Slovakkia mitteformaalne ühendus. Visegradi grupi eesistumise aasta puhul Poola Rahvusarhiivi ja selle juures tegutseva ühingu koostatud näitus on püüe kujutada suhteid Visegradi riikide vahel alates kohtumisest 1335.a kuni ühisdeklaratsiooni allkirjastamiseni 1991.a. Galerii avatud E-N 9-17, R 9-16.
NB! Näitus on inglise, ungari, slovaki, tšehhi ja poola keeles.

15. veebruaril 1991. allkirjastasid Tšehhoslovakkia president Vaclav Havel, Ungari peaminister Jozsef Antall ja Poola president Lech Walesa vastastikuse koostöö lepingu. Kohtumine toimus Ungari väikelinnas Visegradis. Paik polnud valitud juhuslikult – see oli seotud 1335.a ja 1338.a toimunud Tšehhi, Poola ja Ungari kuningate kohtumisega. Visegradi grupp (V4) on nelja Kesk-Euroopa riigi Tšehhi, Poola, Ungari ja Slovakkia mitteformaalne ühendus. Neid maid ühendab mitte vainult geopoliitiline asukoht, vaid eelkõige kultuuri-, ajaloo-, ja majanduslik pärand. Kokkuleppe eesmärgiks on koostöö süvendamine ning üksteise toetamine rahvusvahelisel areenil. Aastast 2004 on kõik V4 riigid Euroopa Liidu liikmed, seega on Visegradi grupp tähtsaks foorumiks, et konsulteerida seisukohti ja vahetada kogemusi.

Näitus Visegradist Visegradini on püüe kujutada suhteid Visegradi riikide vahel alates 1335.a kohtumisest kuni ühisdeklaratsiooni allkirjastamiseni 1991.a.See tutvustab mitmeplaanilist koostööd, mis pikkade sajandite jooksul toimus poliitika, religiooni, kultuuri, kunsti, teaduse ja majanduse vallas, samuti meie ühiskondade ning rahvaste jaoks ühiseid ajaloosündmusi nagu võitlus türklaste vastu, rahvavabastussõjad, II maailmasõda, vastupanu kommunstlikele võimudele ning murranguline 1989.a.

Poola Rahvusarhiivi ning selle juures tegutseva ühingu koostatud näitus koosneb 21 stendist ja tugineb peamiselt Tšehhis, Poolas, Ungaris ja Slovakkias kogutud arhiivimaterjalidele. Ära on kasutatud ka muuseumides, raamatukogudes ja teistes kultuuri- ning teadusasutustes leiduvaid materjale. Tekstid valmistati ette viies keeleversioonis – inglise, tšehhi, poola, ungari ja slovaki.

Näituse esmakordne pidulik avamine oli 18. veebruaril 2016 Staszici palees Varssavis. Koos piduliku avamisega toimus seminar, mille ajal Tšehhist, Ungarist ja Slovakkiast kutsutud külalised tutvustasid oma esinemistes ühise ajaloo uurimise allikaid. Kavas on järgmised selle näituse esitlused Tšehhimaal, Poolas, Ungaris, Slovakkias ja teistes maades, sh Eestis ja Soomes.

Näitusematerjalid valiti välja Tšehhi, Poola, Ungari ja Slovakkia arhiiviühingute poolt. Autorid ja teostajad annavad endile aru, et siin esitatud materjalid seda ebatavaliselt laia teemat ja veel ei ammenda, ent loodavad, et see saab olema inspiratsiooniks järgnevatele uuringutele Visegradi grupi riikide ühise ajaloo teemadel.

Näitust kaasrahastati Visegradi Fondi ning Poola Vabariigi Välisministeeriumi vahenditest.