Kädwa mõisa peremees Kaarl Peetersen kaebab, et Jinglestilt Metsaiüri poolemaade mees Jaan Weimer olla oma 4 hobust tema orasele lasknud. Ja et oras sügise aegus wihmaga wäga tüma olnud, on hobused mittu ringi orasel jooksnud, ja ka se läbi temale palju kahju teinud! Siis on tema 2 hobust ära kinni wiinud, aga kaks on Jaani tüttar enne kui kaukele orasele saand jooksta, ära aianud. Siis on Peetersen nende 2 hobuse pealt mis kinni aetud saanud kumbagi pealt rubla ja ka tiste kahe pealt mis ta ära aianud koku rubla, tallitaja abimehe järel waatamise all nõudnud, aga tema ei ole seda mitte maksnud! Ega waatamagi tulnd.
Kohtu ette sai kutsutud Jaan Weimar ja tema käest küsitud miks pärast ta hobuse Kädwa mõisa orasele lasknud, ja ka sedda kahju kulu 3 rubla wälja põle maksnud mis peale pandud sanud? Aga Jaan Tunnistas et temal nelja hobust põle orasele saanud waid kaks! Kaks aga on tüdruk wärawa wahelt ilma kahju tegematta tagasi aianud. Ja pealegi on tema kahe hobuse trahwi 2 rub. Tahtnud maksta, aga tema põle tahtind isi minna waid saatnud tüdruku ja Peetersen põle sada mitte ettegi wõtnud!
Jüri Eeles teadis seda ka tunnistada, et kaks hobust põle mitte kaugele orasele saanud, waid olla orase jääres olnud, sealt olla tüdruk neid tagasi toonud; aga kaks on kaugele jooksnud, ja põle ka mitte kätte annud!
Kohtu otsus: Et Adu Käfig (tallitaja abimees) seda asja kohe järel waatanud ja kahju suure leidnud, mõistis kohus kahe hobuse pealt kes mööda orast jooksnud, kumbagi pealt rubla, ja kahe pealt, kes mitte kaugele orasele põle saanud, ega kahju teinud, kumbagi pealt 25 kopikad kiriku waestele; mis ka Peetersen issi soowis. Jaan Weimer maksis oma trahwi 2 rubla 50 kopikad kohtu laua eäres wälja.
Selega lõpes kohus. Protokoll ette loetud ja oige leitud.
Kädwa mõisa peremees Kaarl Peetersen kaebab, et Jinglestilt Metsaiüri poolemaade mees Jaan Weimer olla oma 4 hobust tema orasele lasknud. Ja et oras sügise aegus wihmaga wäga tüma olnud, on hobused mittu ringi orasel jooksnud, ja ka se läbi temale palju kahju teinud! Siis on tema 2 hobust ära kinni wiinud, aga kaks on Jaani tüttar enne kui kaukele orasele saand jooksta, ära aianud. Siis on Peetersen nende 2 hobuse pealt mis kinni aetud saanud kumbagi pealt rubla ja ka tiste kahe pealt mis ta ära aianud koku rubla, tallitaja abimehe järel waatamise all nõudnud, aga tema ei ole seda mitte maksnud! Ega waatamagi tulnd.
Kohtu ette sai kutsutud Jaan Weimar ja tema käest küsitud miks pärast ta hobuse Kädwa mõisa orasele lasknud, ja ka sedda kahju kulu 3 rubla wälja põle maksnud mis peale pandud sanud? Aga Jaan Tunnistas et temal nelja hobust põle orasele saanud waid kaks! Kaks aga on tüdruk wärawa wahelt ilma kahju tegematta tagasi aianud. Ja pealegi on tema kahe hobuse trahwi 2 rub. Tahtnud maksta, aga tema põle tahtind isi minna waid saatnud tüdruku ja Peetersen põle sada mitte ettegi wõtnud!
Jüri Eeles teadis seda ka tunnistada, et kaks hobust põle mitte kaugele orasele saanud, waid olla orase jääres olnud, sealt olla tüdruk neid tagasi toonud; aga kaks on kaugele jooksnud, ja põle ka mitte kätte annud!
Kohtu otsus: Et Adu Käfig (tallitaja abimees) seda asja kohe järel waatanud ja kahju suure leidnud, mõistis kohus kahe hobuse pealt kes mööda orast jooksnud, kumbagi pealt rubla, ja kahe pealt, kes mitte kaugele orasele põle saanud, ega kahju teinud, kumbagi pealt 25 kopikad kiriku waestele; mis ka Peetersen issi soowis. Jaan Weimer maksis oma trahwi 2 rubla 50 kopikad kohtu laua eäres wälja.
Selega lõpes kohus. Protokoll ette loetud ja oige leitud.