PROTOKOLL

Juuru: Purila vallakohtu protokolliraamat (1883-1890)

LeidandmedEAA.2626.1.20
Kaader
39
40
Daatum06.09.1886
Protokolli number18
Protokolli teema10. Muud üleastumised
Kohtumehed
Eesnimi Perekonnanimi Täisnimi Roll
Mihkel Lipstal Peakohtumees
Jaan Steinfelt Kohtumees
Jüri Altsep Kohtumees
Jaan Waldt Kirjutaja

Ette sai wõetud mõisa walitsusest üles antud moonakad oma tüli asjus rehepeksmise pärast: Wahimehe naene Liisu Kühn, wäljawaht Jüri Pähkelman naene Mari, moonaks Mihkel Laur ja mõisa walitsuse asemel kubjas Juhan Liblekas.

Kohus kutsus Juhan Libleka ette ja küsis, kuida need rehepeksmise korrad käiwad? Juhan Liblekas tunnistas et need kes kõige esimesed on rukit peksma, on kõige wiimased ohradega, aga need kellel mitte rukist ei ole saawad weel kõige esimeseks omad ohrad ülesse, ja et nüid, Liisu Kühnil mitte rukist ei olnud peksta, siis oleks tema õigus enne olnud üles panna kui Pähkelman ja peale selle on Jüri Pähkelmann weel mõisa mamseli wastu öelnud et tuba nädala otsa tühi on olnud.

Liisu Kühn tuli ette ja ütles: mina tellisin iga ühe käest, et ma oma ohra rehe wõiksin ülesse panna ja küsisin ka Jüri Pähkelmanni käest, kes ka seda lubas, aga et ma mitte nii ruttu hobust ei saanud wiis Jüri Pähkelmann oma ohrad enne üles Mihkel Lauri pahmast üle, siis ütlesin mina temale; miks pärast sa nüid nii teed, ma pidin ju oma ohrad ülesse panema milleks sa mulle ka luba andsid ja ta ütles mulle: "seda ma kõik wõin".

Jüri Pähkelmann sai ette kutsutud ja küsitud, miks pärast ta seda wiisi teise ette rehe wiis, kuna Liisu Kühni õigus enne omad ohrad ära oli peksta; Jüri Pähkelmann ütles: et ta sellepärast oma ohrad enne olla sisse wiinud, et Kangru peremees teisipäewaks oma hobust kätte tahtis saada, siis oleks ta weel esmaspäewal oma ohrad maha wõinud tallata; korda ei olla seal ilmaski olnud ka ei olla tema mitte öelnud et tuba nädala otsa tühi on olnud.

Mihkel Laur sai sisse kutsutud ja küsitud kuida see lugu just oli? kes tunnistas et tema midagist ei tea, muud kui seda et tuba mitte nädala otsa tühi ei olnud.

Mari Pähkelman tuli ette ja ütles, meil oli pool koormat enne sees kui ta tuli, teine koorm oli enne õues Liisu Kühn oleks wõinud oma ohrad enne reiale tua sest reialune oli tühi; tüli ei ole meil midagist ette tulnud.

Otsus: Kohus kutsus kõik ette ja pakkus lepitust, mis aga mitte korda ei läinud siis mõistis kohus, et Jüri Pähkelmann maksab üks (1) rubla trahwi, et sell kombel teise, Liisu Kühni, ette omad ohrad on wiinud, kuna Liisu Kühni õigus enne oli üles panna.

Ette sai wõetud mõisa walitsusest üles antud moonakad oma tüli asjus rehepeksmise pärast: Wahimehe naene Liisu Kühn, wäljawaht Jüri Pähkelman naene Mari, moonaks Mihkel Laur ja mõisa walitsuse asemel kubjas Juhan Liblekas.

Kohus kutsus Juhan Libleka ette ja küsis, kuida need rehepeksmise korrad käiwad? Juhan Liblekas tunnistas et need kes kõige esimesed on rukit peksma, on kõige wiimased ohradega, aga need kellel mitte rukist ei ole saawad weel kõige esimeseks omad ohrad ülesse, ja et nüid, Liisu Kühnil mitte rukist ei olnud peksta, siis oleks tema õigus enne olnud üles panna kui Pähkelman ja peale selle on Jüri Pähkelmann weel mõisa mamseli wastu öelnud et tuba nädala otsa tühi on olnud.

Liisu Kühn tuli ette ja ütles: mina tellisin iga ühe käest, et ma oma ohra rehe wõiksin ülesse panna ja küsisin ka Jüri Pähkelmanni käest, kes ka seda lubas, aga et ma mitte nii ruttu hobust ei saanud wiis Jüri Pähkelmann oma ohrad enne üles Mihkel Lauri pahmast üle, siis ütlesin mina temale; miks pärast sa nüid nii teed, ma pidin ju oma ohrad ülesse panema milleks sa mulle ka luba andsid ja ta ütles mulle: "seda ma kõik wõin".

Jüri Pähkelmann sai ette kutsutud ja küsitud, miks pärast ta seda wiisi teise ette rehe wiis, kuna Liisu Kühni õigus enne omad ohrad ära oli peksta; Jüri Pähkelmann ütles: et ta sellepärast oma ohrad enne olla sisse wiinud, et Kangru peremees teisipäewaks oma hobust kätte tahtis saada, siis oleks ta weel esmaspäewal oma ohrad maha wõinud tallata; korda ei olla seal ilmaski olnud ka ei olla tema mitte öelnud et tuba nädala otsa tühi on olnud.

Mihkel Laur sai sisse kutsutud ja küsitud kuida see lugu just oli? kes tunnistas et tema midagist ei tea, muud kui seda et tuba mitte nädala otsa tühi ei olnud.

Mari Pähkelman tuli ette ja ütles, meil oli pool koormat enne sees kui ta tuli, teine koorm oli enne õues Liisu Kühn oleks wõinud oma ohrad enne reiale tua sest reialune oli tühi; tüli ei ole meil midagist ette tulnud.

Otsus: Kohus kutsus kõik ette ja pakkus lepitust, mis aga mitte korda ei läinud siis mõistis kohus, et Jüri Pähkelmann maksab üks (1) rubla trahwi, et sell kombel teise, Liisu Kühni, ette omad ohrad on wiinud, kuna Liisu Kühni õigus enne oli üles panna.


TAGASI KUVA MÄRGENDUS