PROTOKOLL

Kabala: Protokolliraamat (10.1877-11.1878)

LeidandmedEAA.3443.1.7
Kaader
76
77
Daatum01.09.1878
Protokolli number162
Protokolli teema8. Varavastased kuriteod; 9. Sõim ja vägivald; 14. Suhted kõrgemate kohtutega. Kriminaalasjade algatamine.
Kohtumehed
Eesnimi Perekonnanimi Täisnimi Roll
J. Kuldkep Peakohtumees
J. Koik Kohtumees
J. Rõuk Kohtumees
Jaan Sammul Kohtumees
M. Ots Kohtumees

Hans Paal Kõo wallast tulli kohto ette ja kaebas Kabbala mõisa sullased olla tedda Arkma kõrtsi jures peksnud ja tema hobbuse riistad keik purruks katki lõikunud ning ka weel temma wankre ärra laotanud se olnud wist 13 Augustil s. a, pühhapäewa õhtul widdewikku ajal, tema sõitnud sellel pühhapäewa õhtupolel Kabbala Arkma kõrtsi jure ning jänud senna mõnnetki tunnid, siis olla talle selle aja sees mis sääl wiibinud Keik need kahjod tehtud, Ta nõuda kaebatuid kohto alla tõmbama; sest et nad temma terwise wiggaseks peksnud ja temma sõidu ristad keik ärra rikkunud, ta nõuda sleiede eest, nenda ka waljaste eest mis keik purruks lõigutud 15 Rbl., sedulka rihma eest 50 kop. ja wankre pulgade eest 1 Rbl. Ühte kokko 16 Rbl. ja 50 kop.

Neid kaebatuid kurjateggiaid ja nende nimmesid teada walla eestseisja Jaan Mullikas keige parremine sest et se senna kõrtsi jure sedda asja lahhutamma kutsutud olla, ning se sada neid inimessi selgeste tundma. Ka wõida Jürri Radik nende tüllist tunnistust anda sest et se neid mõisa sullasid ka tundwad.

Jaan Labbidas olla tülli hakkaja olnud.

Jürri Radik kohto ees ja tunnistas: Mõisa monakad seisnud kesket postiteed. Hans Paal sõitnud kõrtsi poole ja õiskanud monakad lönud selle päle lahku ning Paal sõitnud siis kõrtsi ette, agga ei olle mitte ühhessegi putunud.

Monakas Tõnnis Nõmm kohto ees ja wastas Paal olla talle hobbusega päle ajanud. 

Jürri Radik tunnistas see olla walle sest Paal ei olle mitte ühhelegi päle ajanud.

Monakas Tiit Seitsmes wastas ta ei olle mitte näinud kas on Nõmmesse putunud wõi mitte.

Jaan Mullikas tunnistas Monakas Jaan Must ja Kubjas Mats Pallo olla Palile kül wäljas tee pääl lönud, ning Tõnnis Nõmm olla kõrtsis Palile lönud. Kui Pali hobbuse riistad purruks lõigatud olnud ning ta tülli lahhutamisseks Hans Käärt wangimajasse kinni wiinud, siis olla Hans Käärt tee pääl räkind egga ma üksi neid riisto ei lõhkund, waid Tiit olli ka.

Tiit Seitsmes ajas wasto et tema ei ollewad kellegi hobbuse riisto lõikma sanud.

Hans Käärt ajas nüüd perrast isse ka wasto.

Jürri Radik tunnistas Jaan Labbidas lönud Palile, nendasamma olnud Jaan Must ka weel Labbidal abbiks ning lönud ka Palile.

Hans Ibrus tunistas Jaan Labbidas ja Jaan Must olla Paali kül peksnud, Labbidas tõmband maha ja Must andnud jallaga päle, ning Tõnnis Nõmm lükkand Paali seina wasto ja ütlend kui mitte tänna ostmist ei tulle, siis peab kiskminne tullema.

Hans Wunk tunnistas kui nad Mullikaga Hans Käärt ta päle arwatud riistade lõhkumisse perrast kinni wiinud siis ütlend Hans Käärt tee pääl kül egga ma mitte üksi ei olnud waid Tiit Seitsmes olli ka, egga Käärt sedda ommeti ennam ärra sallata ei sawad.

Paal nõudis omma sisse antud kaebtust ikka eddasi.

Kaebatud kes ette tulnud ollid ajasid agga wasto ja ütlesid et need kaebtussed nende päle ilma süüta tõstetud olla, nad ei ollewad Paalile ei mingisuggust wigga teinud.

Tunnistusi tähhele pannes, nenda kuidas see assi keik tee pääl ja kõrtsis sündind siis 

Mõisteti

sedda peksmist ja riistade lõikamist Keiserl. Willandi Sillakohto alla saata, ning saab perrast siit protokolli ärrakirri selle asja sisseandmisseks senna tallitud.

/allkirjad/

 

Hans Paal Kõo wallast tulli kohto ette ja kaebas Kabbala mõisa sullased olla tedda Arkma kõrtsi jures peksnud ja tema hobbuse riistad keik purruks katki lõikunud ning ka weel temma wankre ärra laotanud se olnud wist 13 Augustil s. a, pühhapäewa õhtul widdewikku ajal, tema sõitnud sellel pühhapäewa õhtupolel Kabbala Arkma kõrtsi jure ning jänud senna mõnnetki tunnid, siis olla talle selle aja sees mis sääl wiibinud Keik need kahjod tehtud, Ta nõuda kaebatuid kohto alla tõmbama; sest et nad temma terwise wiggaseks peksnud ja temma sõidu ristad keik ärra rikkunud, ta nõuda sleiede eest, nenda ka waljaste eest mis keik purruks lõigutud 15 Rbl., sedulka rihma eest 50 kop. ja wankre pulgade eest 1 Rbl. Ühte kokko 16 Rbl. ja 50 kop.

Neid kaebatuid kurjateggiaid ja nende nimmesid teada walla eestseisja Jaan Mullikas keige parremine sest et se senna kõrtsi jure sedda asja lahhutamma kutsutud olla, ning se sada neid inimessi selgeste tundma. Ka wõida Jürri Radik nende tüllist tunnistust anda sest et se neid mõisa sullasid ka tundwad.

Jaan Labbidas olla tülli hakkaja olnud.

Jürri Radik kohto ees ja tunnistas: Mõisa monakad seisnud kesket postiteed. Hans Paal sõitnud kõrtsi poole ja õiskanud monakad lönud selle päle lahku ning Paal sõitnud siis kõrtsi ette, agga ei olle mitte ühhessegi putunud.

Monakas Tõnnis Nõmm kohto ees ja wastas Paal olla talle hobbusega päle ajanud. 

Jürri Radik tunnistas see olla walle sest Paal ei olle mitte ühhelegi päle ajanud.

Monakas Tiit Seitsmes wastas ta ei olle mitte näinud kas on Nõmmesse putunud wõi mitte.

Jaan Mullikas tunnistas Monakas Jaan Must ja Kubjas Mats Pallo olla Palile kül wäljas tee pääl lönud, ning Tõnnis Nõmm olla kõrtsis Palile lönud. Kui Pali hobbuse riistad purruks lõigatud olnud ning ta tülli lahhutamisseks Hans Käärt wangimajasse kinni wiinud, siis olla Hans Käärt tee pääl räkind egga ma üksi neid riisto ei lõhkund, waid Tiit olli ka.

Tiit Seitsmes ajas wasto et tema ei ollewad kellegi hobbuse riisto lõikma sanud.

Hans Käärt ajas nüüd perrast isse ka wasto.

Jürri Radik tunnistas Jaan Labbidas lönud Palile, nendasamma olnud Jaan Must ka weel Labbidal abbiks ning lönud ka Palile.

Hans Ibrus tunistas Jaan Labbidas ja Jaan Must olla Paali kül peksnud, Labbidas tõmband maha ja Must andnud jallaga päle, ning Tõnnis Nõmm lükkand Paali seina wasto ja ütlend kui mitte tänna ostmist ei tulle, siis peab kiskminne tullema.

Hans Wunk tunnistas kui nad Mullikaga Hans Käärt ta päle arwatud riistade lõhkumisse perrast kinni wiinud siis ütlend Hans Käärt tee pääl kül egga ma mitte üksi ei olnud waid Tiit Seitsmes olli ka, egga Käärt sedda ommeti ennam ärra sallata ei sawad.

Paal nõudis omma sisse antud kaebtust ikka eddasi.

Kaebatud kes ette tulnud ollid ajasid agga wasto ja ütlesid et need kaebtussed nende päle ilma süüta tõstetud olla, nad ei ollewad Paalile ei mingisuggust wigga teinud.

Tunnistusi tähhele pannes, nenda kuidas see assi keik tee pääl ja kõrtsis sündind siis 

Mõisteti

sedda peksmist ja riistade lõikamist Keiserl. Willandi Sillakohto alla saata, ning saab perrast siit protokolli ärrakirri selle asja sisseandmisseks senna tallitud.

/allkirjad/

 


TAGASI KUVA MÄRGENDUS