PROTOKOLL

Pada: Pada, Kabala ja Haansalu ühendatud kogukonnakohtu protokollide nöörraamat (1867-1871)

LeidandmedEAA.3980.1.1
Kaader
39
Daatum16.09.1868
Protokolli number40
Protokolli teema8. Varavastased kuriteod
Märkused

XVIII kohtupäev. 3 kohtumeest allkirja asemel XXX. Süüalune sama nimega, mis peakohtumees???

Kohtumehed
Eesnimi Perekonnanimi Täisnimi Roll
M Astok Kog.kohtowannem Peakohtumees
J Marko Kog.kohto abbimees Abikohtumees
M Willer assemik
O Uhlberg Kog.kirjutaja Kirjutaja

Padda mõisa wallitsus kaebab Kabbala reieliste peale, et on mõisa rehhe jurest kahhe wak weike kottiga rukkid warrastanud.

Ette said kutsutud rehhepeksjad: Karel Mätak, Mihkel Astok, Juhhan Astok, Jakob Witsut, Karel Ellert, Adam Woldo, Karel Obst*, Hans Somber, Kustaw Mätak, Marri Somber.

Rehhepap Jakob Wuuk.

Aidamees Juhhan Einholm Kabbalast abbiwallitseja J. Witsut Kabbal

Reiepeksjad saiwad üks awalt ette kutsutud.

Kog. kohto wannem: Missugune neist kottidest sinno  on ja kelle jaggo se teine kot on, rägi *?

Karel Mätak: Minnul ei olle ühtegi kotti ja minna ka ei tea, kelle ommad nemmad on.

Mihkel Astok ütleb ütleb nendasammuti.

Juhan Astok: ütleb Nendasammuti.

Jakob Witsut ütleb Nendasammuti

Karel Ellert: dito-dito

Adam Woldo: dito -dito

Karel Obst: dito

Hans Somber: dito

Kustaw Mätak: dito: dito

Marri Somber: dito

Rehepap Jakob Wuuk ütleb: Minna leitsin se pääw kui wiimane rukki rei pekseti, õuest hõlgede seest ühhe weikekotti kus rukkid sees ja wisin tuppa, õhto kutsusin aidamehhe appi wahtima ja läksime lakka, öse tullid kolm meest, wärrawa liggidal seina äres kummardasiwad keik kolm ühte kohta ja keige pikkem nendest wõttis middagi ennese kätte, - pistsiwad sealt keik jookso, aidamees jooksis järrele, minna arwasin pikka mehhe Mihkel Astoki ollema, kot jäi sennasammase mahha.

Aidamees ütleb: minna jooksin sure mehhe järrele, ollin õige tedda kinni samas, siis kommastassin ja kukkusin mahha, minna arwasin ka Mihkel Astoki ollema.

Jaan Witsut ütleb: Aidamees ütleb minno ja minno abbimehhe wasto nenda: " meie mõllemad wõime kubjaga (rehepappiga) tunnistada, et üks warras olli se sure habbemega pik mees," - agga Mihkel Astokil ei olle suurt habbet, waid temma wennal Juhhanil, kes ka pik mees on.

Koggukonna kohtowannem: Aidamees, teie tunnistus ei olle mitte ühhesuggune, kuida se tulleb?

Aidamees ütleb: Minna wõeras innimenne essimest aastat siin, ei tea nende nimmesi.

kog. kohtowannem: Kuidas teie siis teatsite üttelda, et temmal suur habbe olli? (Selle peale ei tea aidamees ühtegi wastada.)

Mihkel Astok sai ueste ette kutsutud ja temaga selle asja pärrast rägitud, temma ütleb, et temma ei olle warrastanud egga olle ka lao jures püüdmas käinud kotti ärra tua se olla keik walle mis temma peale tunnistatakse.

Jaan Witsut küssib reiepapi käest kas temma on ka enne reie jures wargust märkinud?

Reiepap ütleb: Ei olle.

Reielised saiwad keik korraga ette kutsutud ja ülle hulga küssitud, et piddid ütlema, kelle jaggo kottid on kui teawad.

Iggaüks ütles, et ei olle warrastanud, egga tea, kellegi peale tunnistada.

Kog.kohto otsus: Tullew kohto pääw tullete keik taggasi ja kui teie siis mitte ülles ei tunnista, kelle ommad kottid on siis langete keik trahwi alla.

Padda mõisa wallitsus kaebab Kabbala reieliste peale, et on mõisa rehhe jurest kahhe wak weike kottiga rukkid warrastanud.

Ette said kutsutud rehhepeksjad: Karel Mätak, Mihkel Astok, Juhhan Astok, Jakob Witsut, Karel Ellert, Adam Woldo, Karel Obst*, Hans Somber, Kustaw Mätak, Marri Somber.

Rehhepap Jakob Wuuk.

Aidamees Juhhan Einholm Kabbalast abbiwallitseja J. Witsut Kabbal

Reiepeksjad saiwad üks awalt ette kutsutud.

Kog. kohto wannem: Missugune neist kottidest sinno  on ja kelle jaggo se teine kot on, rägi *?

Karel Mätak: Minnul ei olle ühtegi kotti ja minna ka ei tea, kelle ommad nemmad on.

Mihkel Astok ütleb ütleb nendasammuti.

Juhan Astok: ütleb Nendasammuti.

Jakob Witsut ütleb Nendasammuti

Karel Ellert: dito-dito

Adam Woldo: dito -dito

Karel Obst: dito

Hans Somber: dito

Kustaw Mätak: dito: dito

Marri Somber: dito

Rehepap Jakob Wuuk ütleb: Minna leitsin se pääw kui wiimane rukki rei pekseti, õuest hõlgede seest ühhe weikekotti kus rukkid sees ja wisin tuppa, õhto kutsusin aidamehhe appi wahtima ja läksime lakka, öse tullid kolm meest, wärrawa liggidal seina äres kummardasiwad keik kolm ühte kohta ja keige pikkem nendest wõttis middagi ennese kätte, - pistsiwad sealt keik jookso, aidamees jooksis järrele, minna arwasin pikka mehhe Mihkel Astoki ollema, kot jäi sennasammase mahha.

Aidamees ütleb: minna jooksin sure mehhe järrele, ollin õige tedda kinni samas, siis kommastassin ja kukkusin mahha, minna arwasin ka Mihkel Astoki ollema.

Jaan Witsut ütleb: Aidamees ütleb minno ja minno abbimehhe wasto nenda: " meie mõllemad wõime kubjaga (rehepappiga) tunnistada, et üks warras olli se sure habbemega pik mees," - agga Mihkel Astokil ei olle suurt habbet, waid temma wennal Juhhanil, kes ka pik mees on.

Koggukonna kohtowannem: Aidamees, teie tunnistus ei olle mitte ühhesuggune, kuida se tulleb?

Aidamees ütleb: Minna wõeras innimenne essimest aastat siin, ei tea nende nimmesi.

kog. kohtowannem: Kuidas teie siis teatsite üttelda, et temmal suur habbe olli? (Selle peale ei tea aidamees ühtegi wastada.)

Mihkel Astok sai ueste ette kutsutud ja temaga selle asja pärrast rägitud, temma ütleb, et temma ei olle warrastanud egga olle ka lao jures püüdmas käinud kotti ärra tua se olla keik walle mis temma peale tunnistatakse.

Jaan Witsut küssib reiepapi käest kas temma on ka enne reie jures wargust märkinud?

Reiepap ütleb: Ei olle.

Reielised saiwad keik korraga ette kutsutud ja ülle hulga küssitud, et piddid ütlema, kelle jaggo kottid on kui teawad.

Iggaüks ütles, et ei olle warrastanud, egga tea, kellegi peale tunnistada.

Kog.kohto otsus: Tullew kohto pääw tullete keik taggasi ja kui teie siis mitte ülles ei tunnista, kelle ommad kottid on siis langete keik trahwi alla.


TAGASI KUVA MÄRGENDUS