PROTOKOLL

Pada: Pada, Kabala ja Haansalu ühendatud kogukonnakohtu protokollide nöörraamat (1867-1871)

LeidandmedEAA.3980.1.1
Kaader
44
Daatum15.10.1868
Protokolli number54
Protokolli teema5. Kahjutasu
Märkused

XX kohtupäev. 

Kohtumehed
Eesnimi Perekonnanimi Täisnimi Roll
M. Astok Kog.k.w. Peakohtumees
C. Timus abbimees Abikohtumees
J. Marko abbimees Abikohtumees
O Uhlberg Kog.kirjutaja Kirjutaja

Padda mõisa wallitsusse kaebdusse peale said ette kutsutud Tomas Weskus ja kõrtsmik Watli.

Tunnismehhed: Tomas Lass ja Jaan Aso.

Protokoll nr 45 den 3ter Oktober

Kog. kohto wannem: Jaan Aso ja Tomas Lass kas teie ollete kõrtsmikku hobbuseid mõisa orraksel näinud.

Jaan Aso ütleb: Minna läksin Tomas Lassiga, ühhel hargipäwal möda kallast kõrtsi jurest, siis ollid kõrtsmikko kaks hoost Weski kople aia kohhal, üks olli kammitsas, teine lahti jallo, minna aiasin naad määst alla kõrtsmikko heinamaale. Tomas Lass ütleb: et se nenda olnud kui Jaan Aso praego räkis: 

Tallitaja Maddis Krusbart käis rentherra ja Liisi Weskussega orrast watamas kui Tomas Weskusse härg kinni wõeti.

Tallitaja ütleb: Orrakse äär kõrtsmikko heinama ja weskimeeste kople kohhas olli södud ja olli arwata kui olleks karri tahha orrakse nurga peale putunud agga se kord ei olnd se härg laiemalt sönud kui särwast üks sam iggapiddi.

Padda orro kõrtsmik Watli kaebab, et mõisa hobbused ja härjad on temma orraksel käinud Pallu oiia äres, Padda külla wäljawaht on kahhel korral mõisa hobbused äära aiand, agga kes härjad ärra aiand ei tea kõrtsmik mitte nimmetada, muud kui jäljed on pollul ja ka orras on södud ja temma on 13mal oktobres käinud Tallitajaga sedda kahjo watamas.

Tallitaja Maddis Krusbart ütleb: Kõrtsmikko orras wasta Pallo oia soont olli södud.

Tallitaja ütleb: Minna käisin wannaweski meeste põllul sedda pahhandust watamas mis mõisa 7 wassikat teinud, wassikate jäljed läksid möda põldo maantee poolt weski aia tahha mäe peale, sömist ei olnud orrakselt tunda.

Kog, kohto otsus: Tomas Weskus maksab Tallurahwa Seadus §1118 Punkt 1 järrele 3 hobbuse ja 1 härja ette 1 Rbl 35 kop trahwi. Padda orro kõrtsmik Watli maksab 2 hobbuse ette 70 kop trahwi ja Padda mõisa wallitsus maksab 7 wassika ette 1 Rbl 5 cop trahwi. (Need trahwi rahhad sawad Padda walla laeka)  (Mõisawallitsussel on lubba kohtus tõeks tehha, et wassikad ilma temma süüta wõera maa peale on läinud § 1118)

Se assi et mõisa hobbosed kõrtsmikko orraksel käinud jääb polele 1se Novembre kupäewani. - Jaan Tidrus saab tunnismehheks kutsutud.

Padda mõisa wallitsusse kaebdusse peale said ette kutsutud Tomas Weskus ja kõrtsmik Watli.

Tunnismehhed: Tomas Lass ja Jaan Aso.

Protokoll nr 45 den 3ter Oktober

Kog. kohto wannem: Jaan Aso ja Tomas Lass kas teie ollete kõrtsmikku hobbuseid mõisa orraksel näinud.

Jaan Aso ütleb: Minna läksin Tomas Lassiga, ühhel hargipäwal möda kallast kõrtsi jurest, siis ollid kõrtsmikko kaks hoost Weski kople aia kohhal, üks olli kammitsas, teine lahti jallo, minna aiasin naad määst alla kõrtsmikko heinamaale. Tomas Lass ütleb: et se nenda olnud kui Jaan Aso praego räkis: 

Tallitaja Maddis Krusbart käis rentherra ja Liisi Weskussega orrast watamas kui Tomas Weskusse härg kinni wõeti.

Tallitaja ütleb: Orrakse äär kõrtsmikko heinama ja weskimeeste kople kohhas olli södud ja olli arwata kui olleks karri tahha orrakse nurga peale putunud agga se kord ei olnd se härg laiemalt sönud kui särwast üks sam iggapiddi.

Padda orro kõrtsmik Watli kaebab, et mõisa hobbused ja härjad on temma orraksel käinud Pallu oiia äres, Padda külla wäljawaht on kahhel korral mõisa hobbused äära aiand, agga kes härjad ärra aiand ei tea kõrtsmik mitte nimmetada, muud kui jäljed on pollul ja ka orras on södud ja temma on 13mal oktobres käinud Tallitajaga sedda kahjo watamas.

Tallitaja Maddis Krusbart ütleb: Kõrtsmikko orras wasta Pallo oia soont olli södud.

Tallitaja ütleb: Minna käisin wannaweski meeste põllul sedda pahhandust watamas mis mõisa 7 wassikat teinud, wassikate jäljed läksid möda põldo maantee poolt weski aia tahha mäe peale, sömist ei olnud orrakselt tunda.

Kog, kohto otsus: Tomas Weskus maksab Tallurahwa Seadus §1118 Punkt 1 järrele 3 hobbuse ja 1 härja ette 1 Rbl 35 kop trahwi. Padda orro kõrtsmik Watli maksab 2 hobbuse ette 70 kop trahwi ja Padda mõisa wallitsus maksab 7 wassika ette 1 Rbl 5 cop trahwi. (Need trahwi rahhad sawad Padda walla laeka)  (Mõisawallitsussel on lubba kohtus tõeks tehha, et wassikad ilma temma süüta wõera maa peale on läinud § 1118)

Se assi et mõisa hobbosed kõrtsmikko orraksel käinud jääb polele 1se Novembre kupäewani. - Jaan Tidrus saab tunnismehheks kutsutud.


TAGASI KUVA MÄRGENDUS