PROTOKOLL

Putkaste: Kohtuistungite protokollid (1883-1890)

LeidandmedEAA.2782.1.4
Kaader
104
105
106
Daatum19.04.1885
Protokolli numberV_17
Protokolli teema10. Muud üleastumised
Kohtumehed
Eesnimi Perekonnanimi Täisnimi Roll
Aadu Kuuse Peakohtumees
Johan Tammeweski Kohtumees
Jaan Türri Kohtumees

Tuli kohtu ette Keina kiriku wöörmünder Johan Peedu ja andis kiriku wöörmündri härra Barun Tiesenhausen käsu peale alamal nimetud kaebtuse sisse, et Suure moisa wallast rätsep Johannes Under - kes pileti soldat - on minewa sügise ühel õhtul Putkaste walla tütarlaste koolimajasse läinud ja seal nende kooli lastega, ropu nalja teinud, kes öösel kooli tuas korterid olnud. Ku üks koolilaps Andruse tütar Liisa Alpius J. Undri püksi rihma ära wõtnud ja J. Under jälle pärast L. Alpiuse oma juure koolmeistri kööki koolmeistri tüdruku woodi tõmbanud. Selle rumala olemise pärast on Liisa Alpius kiriku wöörmündri ja õpetaja härra poolest üle kuulatud ja et ta ütlenud, et ta enni ialgi J. Undert põle tunnud, teda tema oma wanemate karistada antud. Aga et nüd jälle kuulda on, et J. Under peab nimetud L. Alpiosega ära keeldud sõbrused elama ja sagedaste L. Alpius wanemate juures käima, selle pärast nõuab kiriku wöörmündri härra et see asi peaks walla kohtu poolt üle kuulatud ja J. Under trahwitud saama. Selle kooliamajas olemise üle olla koolmeister J. Sakkeus ja tema tüdruk Jngel Jöggi tunnistuseks.

Tuli kohtu ette Putkaste walla talitaj asemik Kustaw Holtsmann ja rääkis: et eespool nimetud Undrest kuulda oli, etta ööseti peab selle Andruse tüttar Liisa Alpiuse juures magamas käima ja et J. Under olla ilma nimeta teutuse kirjad Keina kiriku wöörmündri ja kiriku õpetaja härradele sisse saatnud, kelles kaebatud saab, et poe sellid Friedrich Kimberg ja Jacob Sammafalenku kooli lastega ja nimelt Andrus tüttar Liisa Alpiusega roppu elu elama - kunas J. Undre ennesest arwata on, et ta nenda elab. Selle pärast olid nimetud poe sellid, Johannes Undert eile õhtu jarele wäätanud ja on näinud et ta eile õhtu Andrus Alpiose majasse läinud ja sealt mitte enam ära tulnud, selle pärast antsid nemad seda minule teada ja nöutsid et ma pidin järel waatama kus J. Under ennast seal majas ülewal peab ja kas ta mitte nimetud Liisa juures magamas ei ole, mis peale mina siis ka ööse kell ühe aeal senna majasse läksin ja löitsin, et Johannes Under seal koeas, kus Liisa Alpius magab, Liisa Alpius ja tema õe Julaga woodi peal istusid. Kui mina küsisin kas seal kedagid wõerast on? sai wastatud et ei ole. Siis tuli Liisa õemees Peeter Silde sinna ja ütles et Johannes Under olla nende majas öömajal ja kui mina tule üles wõtsin warjas Jula Alpius oma kehaga Undre minu eest ära. Selle peale kutsusin mina J. Undri sealt ära ja tahtsin teda kohtu majasse wahi alla panna, sest et temal kohtu tellimise käsk tänaseks päewaks teada oli ja et tema omad jüttud mitti Liisa Alpiusega koku räägitud ei saaks. Aga kui mina teda sealt koeast wälja kutsusin, jooksid tema minu käe alt läbi uksest wälja, wiskas omal teise kamassi jalast ära ja tahtis minu käest ära jooksta; aga et F. Kimberg ja J. Samafalenku minu seltsis olid aitasid nemad mind teda kinni wõtta, mis peale mina teda kohtu majasse kinni panin et tema mitte enam ära jooksta ei saa. See wangi wahtimise kulu on üks rubl.

Kohtu poolest sai Johannes Under kes 26 a. w. poismeees, pileti soldat Hapsalu Mesnoi kamandust. Lutheruse usku, 1 1/2 aasta eest altari sakramenti saanud ja praegu siin kohtus ühe ilma nimeta teutamise kirja saatmise pärast kohtu all, ette kutsutud ja temalt ülemal nimetud wörmünder Johan Peedu ja talitaja asemik Kustaw Holtsmann kaebtus ette räägitud ja neid kaebtusi mööda temalt päritud?

Johannes Under rääkis: minewa sügise kui tema ühel õhtul Putkaste walla tütarlaste koolimajas käinud, on tema joobnud olnud ja ei mäleta sest muud midagi, kui et ta koolmeistri köökis maganud ja koolilapsed kes seal koolituas öömajal olnud teda narrinud ja tema püksid lahti wõtnud ja tema siis Liisa Alpiuse oma juure koolmeistri tüdruku woodi tõmbanud. Tema on juba ammu Alpiuse perekonnaga tutaw olnud ja sagedasti seal käinud, mõni kord on Liisa Alpius tee peal tema wastu tulnud siis on ta teda teretanud ja ka temaga rääkinud, ja minewa talwe on tema ühel õhtal Liisa seltsis Liisa isa paadi juures mere äeres käinud, aga ooseti ei ole tema mitte Liisa Alpius juures maganud. Tema on Liisa oemehe Peter Sildele riidid teinud ja nüid eile õhtu senna läinud oma tööraha katte saama ja kui tema sealt pidanud ära tulema ja seal koeas Liisa Alpius ja tema õe Julaga rääkima jäänud, siis on talitaja senna tulnud, siis on tudrukud esite ära keelanud et teda seal ei ole, aga kui talitaja teda käskinud ära tulla, pole tema talitajad tunnud ja arwanud ühe küla poisi olewad ja kartnud et ta selle käest peksa saab, selle pärast on ta ära jööksnud.

Liisa Alpius kes 14 aastad wana tuli ette ja rääkis: minewa sügise kui J. Under ühel õhtal joobnud olekus kooli tuppa tulnud ja seal kooli laste kaela ümber kinni hakanud, on lapsed teda kartnud, selle peale ütlenud tema teiste lastele: mina teda ei karda ja on J. Underi pükste pealt rihma ära wötnud. Siis läinud J. Under koolmeistri kööki ja tema läinud ka senna, J. Under on teda koolmeistri tüdruku woodi heitnud ja ise ka tema kõrwa tulnud. Siis on koolmeistri tüdruk kööki tulnud, teda sealt ära tulla käskinud; tema tulnud sealt ära ja Under läinud wälja. Pärast on Under jälle senna kööki tagasi tulnud ja selle öö seaö koolmeistri tüdruku woodis maganud. Tema on enni juba Undert tunnud ja ennigi on Under tema wanemate juures käinud ja tema õe meest omale saapaid parandada lasknud. Minewa talwe on tema ühel õhtul mere äeres oma isa paadi juures kainud ja siis on Under teda senna ja tagasi tulles saatmas olnud, aga ööseti ei ole Under mitte tema juures maganud ega temaga lihalikult koos elanud, tema olla weel niisugusest elust puhas. Eile õhtu on J Under tema õe mehe Peter Silde käest oma tööraha kätte saamas käinud, ning kui ära läinud siis kotta tema ja tema õe Julaga rääkima jäänud. Selle peale on talitaja senna tulnud ja kui talitaja küsinud, kes nende juures on, põle nemad talitajad tunnud ja ütlenud et nende juures kedagid ei ole. Tema pole ka muud J. Undrega rääkinud, kui küsinud miks ta tema kohta nenda kirjutanud et ta peab poe sellidega roppu elu elama.

Koolmeister Johannes Sakkeus tuli ette ja rääkis, et tema selle asja juures muud tunnistada ei tea, kui seda mis kooli lapsed siis on rääkinud kui kiriku õpetaja neid selle asja pärast on üle kuulanud - et Liisa Alpius on J. Undri pükste pealt rihma ära wõtnud.

Koolmeistri tüdruk Jngel Jöggi kes 24 a. w. Putkaste walla hingekirjas ja 4 nadala eest altari sakramenti saanud tuli kohtu kutsumise peale ette ja rääkis minewa sügise ühel õhtul kui Juhannes Under kooli tupa tulnud, ja tema (J. Jõggi) kööki läinud, olnud J. Under köögi ukse peal ja Liisa Alpius läinud kooli tuast ka senna, J. Under wötnud Liisa sülesse ja heitnud tema woodi ja lainud ise ka ta kõrwa. Tema käskinud Liisa sealt ära tulla ja Liisa tulnud ka ära. Pärast kuu tema koolmeistri naesega senna kööki läinud, olnud Under tema woodis ja maganud, siis pannud nemad köögi ukse koolitua seest riiwi ja lasknud Undri seal köökis kuni teise homikuni magada

Kohus moistis otsuseks:

Et Suuremoisa wallast pileti soldat Johannes Under Putkaste tüttarlaste kooli majas minewa sügise koolilaste seas oma rumalaid tempusid teinud ja seks kooli lapsi ka üles äritanud ja kooli last Liisa Alpios koolmeistri köökis koolmeistri tüdruku woodi heitnud ise tema körwa woodi läinud ja et teda nüid ööse kell üks aela abimees Kustaw Holtsmann nimetud Liisa juurest kinni wõetud sai ja et ta selle kinni wötmise aeal ära tahtis jooksta, mis tea kui sa sandiste poleks teinud ja kui tal oigus oleks olnud, mitte poleks ära jooksnud. Sellepärast saab see jüt et ta selle 14 aastase kooli lapse Liisa Alpiusega keeldud sõbruses elanud tõeks arwatud ja teda süidlaseks moistetud. Aga et nimetud Johannes Under pileti soldat ja suuremoisa walla hingekirjas, sellepärast ei arwa siit walla kohus enesel mitte öigust olewad nimetud Johannes Undert ära trahwida ja temale peale panna oma wangi kulu tasuda ja saab eesseisaw protokolli ara kiri selle palwega sise saadetud Johannes Undert selle süi eest trahwida ja tema peale panna et tema oma wangi kulu 1 rubl seia walla walitsusele ära maksta.

Tuli kohtu ette Keina kiriku wöörmünder Johan Peedu ja andis kiriku wöörmündri härra Barun Tiesenhausen käsu peale alamal nimetud kaebtuse sisse, et Suure moisa wallast rätsep Johannes Under - kes pileti soldat - on minewa sügise ühel õhtul Putkaste walla tütarlaste koolimajasse läinud ja seal nende kooli lastega, ropu nalja teinud, kes öösel kooli tuas korterid olnud. Ku üks koolilaps Andruse tütar Liisa Alpius J. Undri püksi rihma ära wõtnud ja J. Under jälle pärast L. Alpiuse oma juure koolmeistri kööki koolmeistri tüdruku woodi tõmbanud. Selle rumala olemise pärast on Liisa Alpius kiriku wöörmündri ja õpetaja härra poolest üle kuulatud ja et ta ütlenud, et ta enni ialgi J. Undert põle tunnud, teda tema oma wanemate karistada antud. Aga et nüd jälle kuulda on, et J. Under peab nimetud L. Alpiosega ära keeldud sõbrused elama ja sagedaste L. Alpius wanemate juures käima, selle pärast nõuab kiriku wöörmündri härra et see asi peaks walla kohtu poolt üle kuulatud ja J. Under trahwitud saama. Selle kooliamajas olemise üle olla koolmeister J. Sakkeus ja tema tüdruk Jngel Jöggi tunnistuseks.

Tuli kohtu ette Putkaste walla talitaj asemik Kustaw Holtsmann ja rääkis: et eespool nimetud Undrest kuulda oli, etta ööseti peab selle Andruse tüttar Liisa Alpiuse juures magamas käima ja et J. Under olla ilma nimeta teutuse kirjad Keina kiriku wöörmündri ja kiriku õpetaja härradele sisse saatnud, kelles kaebatud saab, et poe sellid Friedrich Kimberg ja Jacob Sammafalenku kooli lastega ja nimelt Andrus tüttar Liisa Alpiusega roppu elu elama - kunas J. Undre ennesest arwata on, et ta nenda elab. Selle pärast olid nimetud poe sellid, Johannes Undert eile õhtu jarele wäätanud ja on näinud et ta eile õhtu Andrus Alpiose majasse läinud ja sealt mitte enam ära tulnud, selle pärast antsid nemad seda minule teada ja nöutsid et ma pidin järel waatama kus J. Under ennast seal majas ülewal peab ja kas ta mitte nimetud Liisa juures magamas ei ole, mis peale mina siis ka ööse kell ühe aeal senna majasse läksin ja löitsin, et Johannes Under seal koeas, kus Liisa Alpius magab, Liisa Alpius ja tema õe Julaga woodi peal istusid. Kui mina küsisin kas seal kedagid wõerast on? sai wastatud et ei ole. Siis tuli Liisa õemees Peeter Silde sinna ja ütles et Johannes Under olla nende majas öömajal ja kui mina tule üles wõtsin warjas Jula Alpius oma kehaga Undre minu eest ära. Selle peale kutsusin mina J. Undri sealt ära ja tahtsin teda kohtu majasse wahi alla panna, sest et temal kohtu tellimise käsk tänaseks päewaks teada oli ja et tema omad jüttud mitti Liisa Alpiusega koku räägitud ei saaks. Aga kui mina teda sealt koeast wälja kutsusin, jooksid tema minu käe alt läbi uksest wälja, wiskas omal teise kamassi jalast ära ja tahtis minu käest ära jooksta; aga et F. Kimberg ja J. Samafalenku minu seltsis olid aitasid nemad mind teda kinni wõtta, mis peale mina teda kohtu majasse kinni panin et tema mitte enam ära jooksta ei saa. See wangi wahtimise kulu on üks rubl.

Kohtu poolest sai Johannes Under kes 26 a. w. poismeees, pileti soldat Hapsalu Mesnoi kamandust. Lutheruse usku, 1 1/2 aasta eest altari sakramenti saanud ja praegu siin kohtus ühe ilma nimeta teutamise kirja saatmise pärast kohtu all, ette kutsutud ja temalt ülemal nimetud wörmünder Johan Peedu ja talitaja asemik Kustaw Holtsmann kaebtus ette räägitud ja neid kaebtusi mööda temalt päritud?

Johannes Under rääkis: minewa sügise kui tema ühel õhtul Putkaste walla tütarlaste koolimajas käinud, on tema joobnud olnud ja ei mäleta sest muud midagi, kui et ta koolmeistri köökis maganud ja koolilapsed kes seal koolituas öömajal olnud teda narrinud ja tema püksid lahti wõtnud ja tema siis Liisa Alpiuse oma juure koolmeistri tüdruku woodi tõmbanud. Tema on juba ammu Alpiuse perekonnaga tutaw olnud ja sagedasti seal käinud, mõni kord on Liisa Alpius tee peal tema wastu tulnud siis on ta teda teretanud ja ka temaga rääkinud, ja minewa talwe on tema ühel õhtal Liisa seltsis Liisa isa paadi juures mere äeres käinud, aga ooseti ei ole tema mitte Liisa Alpius juures maganud. Tema on Liisa oemehe Peter Sildele riidid teinud ja nüid eile õhtu senna läinud oma tööraha katte saama ja kui tema sealt pidanud ära tulema ja seal koeas Liisa Alpius ja tema õe Julaga rääkima jäänud, siis on talitaja senna tulnud, siis on tudrukud esite ära keelanud et teda seal ei ole, aga kui talitaja teda käskinud ära tulla, pole tema talitajad tunnud ja arwanud ühe küla poisi olewad ja kartnud et ta selle käest peksa saab, selle pärast on ta ära jööksnud.

Liisa Alpius kes 14 aastad wana tuli ette ja rääkis: minewa sügise kui J. Under ühel õhtal joobnud olekus kooli tuppa tulnud ja seal kooli laste kaela ümber kinni hakanud, on lapsed teda kartnud, selle peale ütlenud tema teiste lastele: mina teda ei karda ja on J. Underi pükste pealt rihma ära wötnud. Siis läinud J. Under koolmeistri kööki ja tema läinud ka senna, J. Under on teda koolmeistri tüdruku woodi heitnud ja ise ka tema kõrwa tulnud. Siis on koolmeistri tüdruk kööki tulnud, teda sealt ära tulla käskinud; tema tulnud sealt ära ja Under läinud wälja. Pärast on Under jälle senna kööki tagasi tulnud ja selle öö seaö koolmeistri tüdruku woodis maganud. Tema on enni juba Undert tunnud ja ennigi on Under tema wanemate juures käinud ja tema õe meest omale saapaid parandada lasknud. Minewa talwe on tema ühel õhtul mere äeres oma isa paadi juures kainud ja siis on Under teda senna ja tagasi tulles saatmas olnud, aga ööseti ei ole Under mitte tema juures maganud ega temaga lihalikult koos elanud, tema olla weel niisugusest elust puhas. Eile õhtu on J Under tema õe mehe Peter Silde käest oma tööraha kätte saamas käinud, ning kui ära läinud siis kotta tema ja tema õe Julaga rääkima jäänud. Selle peale on talitaja senna tulnud ja kui talitaja küsinud, kes nende juures on, põle nemad talitajad tunnud ja ütlenud et nende juures kedagid ei ole. Tema pole ka muud J. Undrega rääkinud, kui küsinud miks ta tema kohta nenda kirjutanud et ta peab poe sellidega roppu elu elama.

Koolmeister Johannes Sakkeus tuli ette ja rääkis, et tema selle asja juures muud tunnistada ei tea, kui seda mis kooli lapsed siis on rääkinud kui kiriku õpetaja neid selle asja pärast on üle kuulanud - et Liisa Alpius on J. Undri pükste pealt rihma ära wõtnud.

Koolmeistri tüdruk Jngel Jöggi kes 24 a. w. Putkaste walla hingekirjas ja 4 nadala eest altari sakramenti saanud tuli kohtu kutsumise peale ette ja rääkis minewa sügise ühel õhtul kui Juhannes Under kooli tupa tulnud, ja tema (J. Jõggi) kööki läinud, olnud J. Under köögi ukse peal ja Liisa Alpius läinud kooli tuast ka senna, J. Under wötnud Liisa sülesse ja heitnud tema woodi ja lainud ise ka ta kõrwa. Tema käskinud Liisa sealt ära tulla ja Liisa tulnud ka ära. Pärast kuu tema koolmeistri naesega senna kööki läinud, olnud Under tema woodis ja maganud, siis pannud nemad köögi ukse koolitua seest riiwi ja lasknud Undri seal köökis kuni teise homikuni magada

Kohus moistis otsuseks:

Et Suuremoisa wallast pileti soldat Johannes Under Putkaste tüttarlaste kooli majas minewa sügise koolilaste seas oma rumalaid tempusid teinud ja seks kooli lapsi ka üles äritanud ja kooli last Liisa Alpios koolmeistri köökis koolmeistri tüdruku woodi heitnud ise tema körwa woodi läinud ja et teda nüid ööse kell üks aela abimees Kustaw Holtsmann nimetud Liisa juurest kinni wõetud sai ja et ta selle kinni wötmise aeal ära tahtis jooksta, mis tea kui sa sandiste poleks teinud ja kui tal oigus oleks olnud, mitte poleks ära jooksnud. Sellepärast saab see jüt et ta selle 14 aastase kooli lapse Liisa Alpiusega keeldud sõbruses elanud tõeks arwatud ja teda süidlaseks moistetud. Aga et nimetud Johannes Under pileti soldat ja suuremoisa walla hingekirjas, sellepärast ei arwa siit walla kohus enesel mitte öigust olewad nimetud Johannes Undert ära trahwida ja temale peale panna oma wangi kulu tasuda ja saab eesseisaw protokolli ara kiri selle palwega sise saadetud Johannes Undert selle süi eest trahwida ja tema peale panna et tema oma wangi kulu 1 rubl seia walla walitsusele ära maksta.


TAGASI KUVA MÄRGENDUS