Liigu põhisisu juurde
Tagasi

Arhiivi infosüsteemi AIS uus versioon on kasutuses 5. aprillist

Alates tänasest, 5. aprillist on kasutusel Arhiivi Infosüsteemi (ais.ra.ee) uus versioon. Arhiivi infosüsteem on värav arhiivis hoitava teabe juurde, kus saab otsida huvipakkuvaid dokumente ehk arhivaale, millega võib tutvuda arhiivi uurimissaalis või veebis, kui need on juba digitud.

AISi on sisestatud üle 11 miljoni säiliku andmed, millest lõviosa on hoiul Rahvusarhiivis, samuti  saab sealt otsida teiste AISiga liitunud mäluasutuste, nagu Narva Linnaarhiivi, Tallinna Linnaarhiivi, Eesti Ajaloomuuseumi, Eesti Arhitektuurimuuseumi, EELK Konsistooriumi arhiivi, Eesti Kunstimuuseumi, Muinsuskaitseameti arhiivi ning Väliseesti Muuseumi kogudes säilitatavat dokumendipärandit.

Eelmine infosüsteem teenis kasutajaid 19 aastat ja oli oma loomise hetkel üks esimesi internetis avalikult kättesaadavaks tehtud arhiivikatalooge maailmas. AISi täiendati ja parandati selle ajaloo jooksul pidevalt, kuid tehnoloogia arengu ja uurijate soovidega kaasas käimiseks tuli võtta ette süsteemi suurem ümberehitus. Uus AIS pakub kasutajatele kiiremat ja ladusamat ligipääsu arhiivi kogudele, mugavamaid otsinguid ning uusi võimalusi otsitulemuste sirvimisel ja sorteerimisel uues ja kaasaegses kuues.

Rahvusarhiivil on täna käiku lastud infosüsteemiga plaanis juba järgmised sammud. “Meie arhiivinduse keskse süsteemi uuendus on hüppelauaks edasiste kasutajatele mõeldud lahenduste arendamiseks. Jätkame tööd selle kallal, et otsingute kõrval oleks võimalik arhiiviainest sirvida teemavaldkondade ja märksõnade kaupa ning siduda kirjeldusi isikute ja kohtadega, samuti on plaanis AISi sulandada digisisu keskkond Saaga,” ütles arhiivinõunik Hanno Vares.

Uue arhiivi infosüsteemi tutvustused huvilistele toimuvad 11. aprillil kell 15.00 Tartus Nooras ja 12. aprillil kell 15.00 Tallinnas Madara õppeklassis. Samuti on AISile pühendatud uurijatund 10. mail Rahvusarhiivi YouTube’i kanalil, mis jääb järelvaadatavaks.

Arhiivi infosüsteem AIS on leitav https://ais.ra.ee/.

Rahvusarhiiv palub uue AISi käivitamisperioodil kasutajatelt mõistvat suhtumist ja ette tulnud vigadest vastava vormi kaudu teada anda.