Rahvusarhiiv

Ava otsing

Stipendium «Eesti riigijuhid 1918–1992»

Riigikantselei kuulutab välja stipendiumikonkursi Eesti riigijuhtide elu ja tegevuse uurijatele

Riigikantselei koostöös Rahvusarhiiviga kuulutab saabuva vabariigi aastapäeva puhul välja stipendiumikonkursi „Eesti riigijuhid 1918–1992“. Võidupühaks antakse välja 30 000 euro suurune stipendium Eesti riigijuhtide elu ja tegevuse uurimiseks.

Stipendiumi eesmärk on toetada eestikeelset uurimistööd Eesti riigivanematest ja peaministritest aastatel 1918–1992. Stipendiumi saab taotleda Ado Birgi, Aleksander Warma, Tõnis Kindi ja Heinrich Marga elu ja tegevuse uurimiseks.

Stipendiumi võivad taotleda kõik ajalooalase teadusliku uurimistöö kogemust omavad isikud. Stipendiumi taotlemiseks tuleb Rahvusarhiivile 20. maiks 2022 esitada avaldus, elulookirjeldus isiku- ja kontaktandmetega, seniste uurimuste ja publikatsioonide nimekiri ning lühike põhjendus koos uurimistöö ideekavandi, kasutatavate allikate ülevaate ja töö valmimise ajakavaga.

Stipendiumitaotluste läbivaatamiseks ja stipendiumisaajate otsustamiseks moodustab riigiarhivaar teadusekspertidest koosneva stipendiumikomisjoni.

Stipendiumi saaja kuulutab Riigikantselei välja võidupühaks, 23. juuniks.

——————————————————-

Vabariigi aastapäeva puhul 2007. aastal algatas riigikantselei koostöös rahvusarhiiviga stipendiumikonkursi Eesti riigijuhtide tegevuse uurimise ja tervikbiograafiate koostamise toetamiseks. Stipendiumi eesmärk on meeles pidada Eesti riigi rajajaid, väärtustada meie riikluse ajalugu ning kaasa aidata selle uurimisele.

Stipendiumikonkursi statuuti näeb riigikantselei veebist.

Stipendiumi toel on seni kaante vahele jõudnud viis monograafiat

2008. aastal stipendiumi pälvinud professor Jüri Ant koostas monograafia «August Rei — Eesti riigimees, poliitik, diplomaat». Raamatut esitleti 22. juulil 2012 riigikantseleis.

 

 

 

2012. aastal pälvis stipendiumi Indrek Paavle Otto Tiefi akadeemilise biograafia koostamiseks. Monograafiat «Õiguse ja omariikluse eest. Otto Tief»  esitleti Eesti Pangas 19. septembril 2014, kui möödus 70 aastat Tiefi valitsuse moodustamisest.

 

2013. aastal anti välja kaks stipendiumi. Toomas Karjahärmi ja Ago Pajuri koostöös sündinud monograafia «Konstantin Päts. Poliitiline biograafia. I osa: vabameelne opositsionäär (1874–1916); II osa: riigimees (1917–1956)» jõudis lugejateni 2018. aastal, Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva aastal. Esitlus toimus 23. veebruaril 2018 Pärnus.
Foto: Aron Urb.

 

 

 

 

 

 

2013. aastal sai uurimisstipendiumi ka Krista Aru. Kaheköitelise monograafia «Jaan Tõnisson — rahvajuht ja riigivanem» pidulik esitlus toimus 18. novembril 2019 EÜSi saalis, kui möödus sada aastat Tõnissoni esimese valitsuse ametisse asumisest.

2015. aastal määrati stipendium Priit Rohtmetsale Friedrich Akeli biograafia koostamiseks. Mahukas teos «Friedrich Akel — silmaarst, diplomaat ja riigimees» sai kaante vahele 2021. aastal ja seda esitleti huvilistele Halliste koolis 5. septembril 2021, peategelase 150. sünniaastapäeval.

«Friedrich Akel — silmaarst, diplomaat ja riigimees» on müügil rahvusarhiivi müügipunktides Tartus Nooras ning Tallinnas galeriis ja Madara tänava arhiivihoones, samuti veebipoes ja ka suuremates raamatukauplustes. Varem ilmunud monograafiad on praeguseks otsas.

Ettevalmistamisel on kuus raamatut

Ivo Juurvee ja Meelis Saueauk koostavad Kaarel Eenpalu biograafiat, Hent Kalmo kirjutab Ants Piibust, Mari-Leen Tammela laual on materjalid Jaan Teemandi kohta, Küllo Arjakas uurib Juhan Kuke, Olev Liivik Jüri Jaaksoni ja Kalev Kukk Otto Strandmani elukäiku ning autorite kollektiiv koosseisus Marju Luts-Sootak, Hannes Vallikivi, Hesi Siimets-Gross ja Liisi Veski paneb kokku Jüri Uluotsa akadeemilist biograafiat.