Liigu põhisisu juurde

E-ARK

Veebruaris 2014 alustas rahvusarhiiv osalust Euroopa Komisjoni rahastatavas koostööprojektis E-ARK (European Archival Records and Knowledge Preservation), mis tegeleb digitaalsete andmete arhiveerimise küsimustega. Kolm aastat kestva projekti tulemusena luuakse üle-euroopaline standardne lähenemine digitaalsete andmete arhiveerimiseks.

Projektis osalevad organisatsioonid soovivad leida lahendusi digitaalsete andmete senisest tõhusamale säilitamisele ja kasutamisele. E-ARK hõlmab 16 partnerit, juhtiv asutus on Portsmouthi Ülikool, lisaks on kaasatud viis rahvusarhiivi (Eesti, Norra, Sloveenia, Taani, Ungari), neli teadusasutust, kolm arhiivitarkvara- ja teenustega tegelevat ettevõtet, kaks valitsusasutust ja kaks rahvusvahelist ühendust Austriast, Hispaaniast, Portugalist, Rootsist, Saksamaalt ja Ühendkuningriigist.

Rahvusarhiiv võtab E-ARKis varasemate europrojektidega võrreldes suurema rolli, vastutades nii projekti tervikliku tehnilise koordineerimise kui ühe sisulise valdkonna tulemuste eest. Eestlaste ülesandeks on juhtida andmete digitaalarhiivi üleandmise teemaga tegelevat töörühma, mille eesmärk on andmete ekspordi nõuete ja täpsustatud formaadi väljatöötamine. Projekti tehniline koordinaator on rahvusarhiivi digitaalarhiivi asedirektor Kuldar Aas, kelle sõnul on E-ARKi näol tegemist projektiga, kus rahvusarhiivil on võimalus oma riigisiseseid kogemusi ja lähenemist teistele Euroopa arhiividele tutvustada ja soovitada.