Liigu põhisisu juurde

Pärisrahvast priirahvaks – näitus koolidele

Koostöös Tartu linnaga on valminud koolidele suunatud näitus “Pärisrahvast priirahvaks”, mis täiendab õppekava raames läbi võetavat 19. sajandi alguse talurahvaseaduste ja pärisorjuse kaotamise teemat.

Pärisorjuse kaotamise tähtsust on raske ülehinnata. Kuigi endiselt mõisa kontrolli ja käsu all, valisid talupojad nüüd ise endale esindajad, kes vastutasid maksude tasumise, kogukonnaliikmete toimetuleku ja argielu korraldamise eest. See kasvatas omavalitsuslikku eneseteadvust, sellest sai alguse eestlaste vaimne ja materiaalne iseseisvumine: perenimede panek, talude päriseksostmine, hariduse levik ja mitmekesistumine, kohaliku omavalitsuse edenemine, kultuurrahvaks kasvamine, riikluse kättevõitmine. See kõik oli muidugi pikk protsess. Ent tervikut pole võimalik näha, tundmata selle üksteisele järgnevaid etappe ja pöördepunkte.

Näitusel välja toodud dokumendid räägivad pärisorjuse kaotamise aluseks olnud talurahvaseaduste — Eestimaal 1816 ja Liivimaal 1819 — rakendamisest ja nende mõjust talurahvale.

Vaata stende lähemalt ja telli näitus oma kooli siit!