Rahvusarhiiv

Ava otsing

Arhiivikino detsembrikuu seanss kolib veebi

NB! Arhiivikino 16. detsembri Tallinna seanssi filmiarhiivis ei toimu.

Seansil linastuma pidanud jõuluteemalisi nukufilme saab alates 16. detsembrist näha Rahvusarhiivi ajaveebis.

***

Advendiaeg on täis ootusärevust ja sagimist. Näib, et lumemöldrid ajavad lumeveskile hoogu sisse, aga kas päkapikud ja jõuluvana on juba suveunest ärganud? Punaste tutimütsidega tegelaste jõulueelsetest sekeldustest jutustab lustakal ja südantsoojendaval viisil Arhiivikino detsembrikuu seanss alapealkirjaga „Jõuluks koju!“.

Nukufilmidele pühendatud seanss viib ajarännule läbi nelja kümnendi, olles vahva vaatamine nii väiksematele kui ka suurematele filmisõpradele. Heino Parsi 1970. aastal valminud nukufilmis „Lumeveski“ peavad nukk Timbu-Limbu, jonnipunn Toru-Loru, üleskeeratav koer Muki, kummipoiss Pambu ja puunukk Pimpelsang aitama lumemöldritel vabaneda kurja nõia loitsust, et jõulud tuleksid ikka valged. Kaks kümnendit hilisemas filmis näeme, kuidas esimese lume langedes ärkavad päkapikud suveunest, et kibekiiresti jõuludeks valmistuma hakata. Äratada tuleb ka jõulutaat, keda vahvalt nukumaailma ja natuurivõtteid siduvas filmis kehastab Hendrik Toompere.

Riho Undi ja Hardi Volmeri ühistööna valminud „Imeline nääriöö“ (1984) jutustab aga südamlikult imetabase loo kahest katkisest mänguasjast, kes nääriööl lahkuvad kauplusest ning alustavad teekonda nende juurde, kellele nad määratud on – lasteni. Omajagu sekeldusi tuleb jõuluvanal ja päkapikul ette Aarne Ahi meisterlikus filmis „Kingikratt“, kus kaval ja ahne rebane varastab kingid jõulutaadi reelt. Kas seekord tulevad hirmus kurvad jõulud või jõuavad kingid siiski lasteni, selgub juba Arhiivikinos. Käesolevasse sajandisse jõuame Mait Laasi humoorika jõululooga „Miriam ja Jõulupäkapikk“ (2003), kus südikas punapäine plikatirts aitab koos kassi ja üleskeeratava kana abiga pisitillukesel päkapikupoisil suuri ja raskeid kingitusi kohale toimetada.

Arhiivikino Facebooki sündmus.