Rahvusarhiiv

Ava otsing

Arhiivikino jõulukuu nukkermagus seanss “Omad võõrad” eritleb üksinduse ja võõrandumise temaatikat

Jõulukuu kodusoojuse ja küünaldesära taustal pöörab Arhiivikino pilgu nende poole, kes tunnevad ennast omade keskel võõrana. Linastuvad lühifilmid “Ringhoov” (1987), “Olga” (2013), “Ivanipäev” (2014) ja “Kui sa teda kohtad” (2015), mis eritlevad üksinduse ja võõrandumise temaatikat.

Filmi- ja teatrikunstniku Tõnu Virve 1987. aastal lavastatud režiidebüüt “Ringhoov” põhineb Arvo Valtoni novelli “Mustamäe armastus” motiividel ning portreteerib düsfunktsionaalseid inimsuhteid kivilinna betoonkõrbes. Üleasustatud urbaniseeritud keskkond, mis esmapilgul võiks soodustada sotsialiseerumist, hoopis pärsib seda ning nii unistavad Kaie Mihkelsoni ja Evald Hermaküla kehastatud üksildased peategelased inimliku kontakti võimalikkusest. Alo Mattiiseni loodud muusikalise kujundusega film oli ühtlasi Moskva kinoinstituudi (VGIK) diplomitööks filmioperaator Mait Mäekivile.

Kaur Koka Balti Filmi- ja Meediakooli magistritöös, proosapoeemis “Olga” (2013) on üksinduse lõksu jäänud nimitegelasest parklavaht, kes astub jõuluõhtul radikaalse sammu, et lähedusvajadusest kasvanud hingepiina vaigistada. Nii kodu- kui ka välismaal auhinnatud lüürilis-groteskne tragikomöödia jutustab magusvalusal toonil usust, identiteedist, lootusest ja lootusetusest – oma enese isiklikku lõksu jäämisest ja sellest, kuidas me ise oma lõksude lahtimuukimise eest vastutavad oleme.

Ivan Pavljutškovi “Ivanipäev” (2014) on aga kaunis ja liigutav lühifilm ideaalsest suvepäevast, armastusest ja… end oma kodumaal võõrana tundmisest. Kadri (Ursula Ratasepp) viib jaanipäevaks vanematekoju oma vene päritolu poiss-sõbra Ivani (Ivan Aleksejev), kuid püüdlikult eesti kultuuri ja olustikku sulanduda üritav noormees tajub tõrjumist ja võõrapelgust nii neiu kodus kui ka külajaanikul ning nii löövad aasta valgemail ööl vääritimõistmistest lõkkele emotsioonid, mis seavad ohtu noorpaari tuleviku.

Jürgen Moori BFMi bakalaureusetöö “Kui sa teda kohtad” (2015) segab aga filmiseansi melanhoolsetesse toonidesse ohtlikumaid noote, kui noor neiu (Helena Pruuli), kes on teel vanaisale külla, istub pealtnäha sõbraliku vanema härra (Lauri Nebel) autosse… Kuidas pääseda olukorrast, kus ei paista olevat ainsatki väljapääsu?

Arhiivikino detsembrikuine seanss “Omad võõrad” linastub Tartus (Rahvusarhiivi peahoones Noora, Nooruse 3) 11. detsembril ning Tallinnas 27. detsembril (EKKMi Kohvikus, Põhja puiestee 35). Nii Tartus kui ka Tallinnas algavad seansid kell 18 ning on kõigile tasuta.

Uuel aastal jätkab Arhiivikino lühidokumentaalide programmiga, mis kannab alapealkirja “Inimeseni/inimeseks/inimesena”.

Kohtumiseni Arhiivikinos!