Arhiivikino veebruarikuu veebiseansil hirmsad probleem- ja õppefilmid
Arhiivikino jätkab veebiseanssidega ka veebruarikuus. Seekord tulevad Rahvusarhiivi blogi vahendusel näitamisele hirmsad ja kohati ka hirmus naljakad probleem- ja õppefilmid alapealkirjaga „Oh õudu!“. 1970-, 80- ja 90ndatest pärit lühidokumentaalid käsitlevad ausalt ja ilustamata alkoholismi ning tööpõlgurlust, veidi lustakamal viisil suguhaiguste iseravimise ohtlikkust, nõukogude naise trööstitut argipäeva ning taasiseseisvunud Eesti roppu peldikukultuuri.
Harri Rehe ja Harri Treiali 1971. aastal valminud reportaažfilm „Tühi aeg“ eritleb teravalt tööpõlgurluse, alkoholismi ja hulkurluse problemaatikat: Kuldar Singi väljendusrikka helikujunduse saatel esitatud materjal ja käsitlusviis on valusalt mõjusad. Ka Arnold Altmäe lavastuslike elementidega pikitud probleemfilm „Valge palavik“ (1976) maalib kontrastsete kaadritega lõbusast meeleolust ja selle rasketest tagajärgedest trööstitu pildi lokkavast alkoholikultuurist. Heini Drui ja Edvard Oja 1989. aastal valminud probleemfilm – ootamatult avameelne ning omapärane segu dokumentaal- ja mängufilmist – „… ja naised“ kujutab aga töötava ja tubli nõukogude naise ränkrasket argipäeva ja lootust paremale tulevikule.
Veidi lõbusamal viisil tutvustab Reet Kasesalu 1986. aasta õppefilm suguhaiguste iseravimise ohtlikkust. Lustliku tivoli kujundiga manitseb „Gonorröa iseravimise ohtlikkus“ üle saama valehäbist ning pöörduma sõpradelt-tuttavatelt kuuldud kahtlaste nõuannete asemel spetsialisti poole. Halenaljakate tõsieluliste juhtumite ja rõlgete kaadritega toob naerupisarad silma Peeter Toominga ja Peeter Ülevainu humoorikalt seatud Eesti Kroonika temaatiline ringvaade, mis tutvustab juba taasiseseisvunud Eesti avalikku käimlakultuuri – lagastatud välipeldikutest räpaste koolivetsudeni.
Arhiivikino veebruarikuu programmi saab näha Rahvusarhiivi ajaveebis.
Soovime Arhiivikino sõpradele meeleolukaid filmielamusi, jätkuvalt tugevat tervist ning loodetavasti kohtume tavapärastes oludes Arhiivikino hooaja viimastel seanssidel märtsikuus!
Arhiivikino teadet saab jagada ka Facebooki sündmusena.