Rahvusarhiiv

Ava otsing

Defitsiit ja taaskasutus kolib Tartusse!

Rahvusarhiivi filmiarhiiv avab 15. märtsil kl 16 Rahvusarhiivi Noora hoone fuajees (Nooruse 3) fotonäituse „Defitsiidist taaskasutuseni“, mis kõrvutab 25 aasta taguseid kriisiaja tühje poelette tänapäeva kaubaküllusega ning tollaseid vaateid ja tänavamoodi praegusel ajal avanevate piltidega.

„Defitsiidist taaskasutuseni“ esitab vaatajale „enne ja nüüd“ kõrvutuse, kus 1990. aastate esimeses pooles jõudu koguv tarbimisvaimustus ning selle ajaspetsiifiline representatsioon kohtub tänapäevase elustiilikultuuri ja taaskasutuse retoorikaga. Kuraatori Maarja Hindoalla sõnul ei ole eesmärk anda adekvaatset ja terviklikku ülevaadet kõikidest Eesti taasiseseisvumise jooksul aset leidnud tarbimiskultuuri muutumisprotsessidest, mis ei oleks ühe näituse raames võimalik, vaid juhtida tähelepanu mõnele märkimisväärsele nüansile, mis kooruvad välja tollaste ja praeguste fotode kõrvutamisel. „Tegemist on olukorraga, kus käsitletavad ajastud paljastavad üksteise olemust ning seeläbi saab näitusel märgilise kohalolu ka vaataja pilk. Fotod tühjadest poelettidest võivad ühele tunduda nostalgilised ja teisele, kes pole näinud muud kui küllust, eksootiliselt võõrana,“ avab näituse sisu filmiarhiivi juhtivspetsialist Aap Tepper.

Näituse tehniline lahendus on ajastuspetsiifiline – nii vanad kui ka uued fotod on pimiku punase valguse hellas embuses käsitööna fotopaberile pandud. „Mustvalge analoogfotograafia oli laialt levinud praktiline ja kiire viis jäädvustamaks ümbritsevat. Tänapäeval peegeldub neist teralistest ja kontrastsetest piltidest nostalgiahõngu,“ selgitab filmiarhiivi juhtivspetsialist Jarmo Nagel, et monokromaatilisus lisab näitusele ajamõõtme ning nõnda mõjuvad isegi hiljuti tehtud pildid kui kellegi kaugest perealbumist.

Näituse tegijad kutsuvad ka külastajaid märkama 25 aasta jooksul toimunud muutuseid elus ja tänavapildis. Laadides foto Facebooki või Instagrami, tasub meeles pidada näituse ametlikku märksõna #elu25. Üritus Facebookis.

Näitus avatakse kolmapäeval, 15. märtsil kl 16 ning see jääb avatuks kuni 28. aprillini 2017, E-R kl 9-19.

Lisainfo:
Maarja Hindoalla
Rahvusarhiivi filmiarhiivi kuraator
maarja.hindoalla[at]ra.ee
+372 5555 0286
+372 693 8620

Täname:
kolleegid Rahvusarhiivis
Kemmerling OÜ
Kunda Nordic Tsement AS
Politsei- ja piirivalvekolledži Paikuse kool
Politsei- ja Piirivalveameti Lääne prefektuur
Humana Estonia
Kassikohvik Nurri
Studio LE60
SYS Print
Zelluloos
Reimo Võsa-Tangsoo, Eesti Kunstiakadeemia fotograafia osakond