Rahvusarhiiv

Ava otsing

Filmiarhiiv kutsub audiovisuaalpärandi päeva tähistama

27. oktoobril kell 16-20 on kõik huvilised oodatud Rahvusarhiivi filmiarhiivi, kus saab näha haruldasi filme, külastada hoidlaid, kuulata vanu heliplaate ja koos perega meisterdada. 27. oktoober on UNESCO rahvusvaheline audiovisuaalpärandi päev

Kell 16 esitletakse 1923. aastast pärinevaid filme  “Must teemant” ja “Vanaema kingitus.” Filmid ei ole füüsiliselt säilinud ja väga pikka aega ei olnud isegi midagi teada “Musta teemanti” sisu kohta. Tänavu kevadel filmiarhiivi jõudnud Jaan Ruusi materjalide hulgast leiti mõlema tummfilmi vahetekstid ja “Musta teemanti” reklaamfotod, mida nüüd ka avalikkusele esitletakse. Üritust modereerib filmiteadlane ja filmiarhiivi direktor Eva Näripea, kommentaare jagab filmiteadlane Jaak Lõhmus.

Kell 17, 18 ja 19 toimuvad ekskursioonid, mis viivad filmiarhiivi hoidlatesse ja tööruumidesse, kuhu tavakülastaja igapäevaselt ei satu. NB! Rohkem kui 6 inimeselistel gruppidel palume eelnevalt ette registreerida (maarja.hindoalla@ra.ee, tel 693 8614).

Kell 17.30 saab oma teadmisi proovile panna filmiviktoriinis.

Loomulikult ei puudu programmist traditsiooniline filmiprogramm. Sel korral kannab see pealkirja  „Estonia Filmist Tallinnfilmini“ ning fookuses on  filmitööstuse köögipool. Endistes kongides saab näha kaadreid sellest, kuidas Tallinna garnisoni vanglaks ehitatud hoonest sai 1994. aastal filmiarhiivi kodu.

Näitus “Haruldasi heliplaate Austraaliast” jutustab Sydney Eesti Maja arhiivist avastatud heliplaatidest. Samuti on võimalik neid salvestisi esmakordselt Eestis kuulata.

Kõikidel soovijatel on võimalus õhtu jooksul jäädvustada oma hääl makilindile ja see mp3 vormingus endale mälupulgale salvestada või meili peale saata.

Terve õhtu jooksul toimuvad töötoad lastele.