Liigu põhisisu juurde
Tagasi

Filmipärandiplatvorm Arkaader on avatud

Rahvusarhiiv ja Eesti Filmi Instituut esitlesid 13. detsembril uut veebiplatvormi Arkaader.ee, mis toob vaataja jaoks ühte kohta kokku eesti filmipärandi – nii mängu-, dokumentaal ja animafilmid kui ka kinokroonikad.  Arkaadri eesmärk on teha meie ühise visuaalse mälu avastamine hõlpsaks ja huvitavaks.
„Igal kultuurriigil on tarvis hoolitseda oma filmide kättesaadavuse eest. Nii on filmipärandi kureerimine voogedastusplatvormidel olnud juba mõnda aega pigem reegel kui erand – näiteks Rootsis, Taanis ja Suurbritannias on sarnased filmipärandi keskkonnad olnud avatud juba üle viie aasta. Need näited on olnud ka meile Arkaadrit luues eeskujuks,” sõnas Rahvusarhiivi filmiarhiivi direktor Eva Näripea.

„Arkaader lahendab filmihuvilisi ikka ja jälle vaevanud küsimuse: kust ma küll seda või teist eesti filmi näen? On oluline pikendada meile kultuuriliselt oluliste filmide elukaart – levitsükli lõpp ei tähenda enam filmi lõppu, vaid selle jõudmist eesti filmi koju, Arkaadrisse. Eesti vaatajatele on nüüd asukohast olenemata tagatud lihtne ja mugav ligipääs filmipärandile,” märkis Eesti Filmi Instituudi juht Edith Sepp.

Arkaader.ee annab filmisõbrale võimaluse vaadata uuesti vanu lemmikuid ja uuemat eesti kino ning avastada teenimatult unustusse jäänud filme kolmel eri viisil: filmiriiuli, kureeritud kogude ja filmikaardi abil. Filmiriiulilt saab valida vaatamiseks üksikult lühi- või täispikki mängu-, anima- ja dokfilme, mida saadavad lisamaterjalid nagu näiteks reklaamrull, plakatid ja fotod. Kureeritud kogude alajaotusest leiab filmipärandis seiklemiseks hoolikalt valitud temaatilisi kollektsioone, mis pakuvad lisaks mängu-, anima- ja dokfilmidele näha ka ringvaateid, reklaame, harrastusfilme, muusikavideosid ja kontsertsalvestusi. Ajaloo- ja koduloohuviline võib filmikaardi abil otsida kodukandis üles võetud kinokroonikaid ja tunnistada aja kulgu liikuva pildi vahendusel.

Avamishetkel on Arkaadris saadaval üle 400 Tallinnfilmi filmi, kaardilt on leitav enam kui 1200 kroonikapala ning filmihuvilisi ootab juba 33 valikkogu, uut sisu lisandub platvormile pidevalt. Töö Arkaadriga jätkub: 2023. aastal avaneb platvormil haridust toetav virtuaalne klassiruum koos filmihariduslike õppematerjalidega, mida saab kasutada koolitundide läbiviimisel eri vanuseastmes, samuti lisandub Arkaadrile ka ingliskeelne vaade.

Arkaadri uudistega saab end kursis hoida Facebooki lehel Arkaader – Eesti filmi kodu

Head avastamist!