Liigu põhisisu juurde
Tagasi

Hooaja viimane Arhiivikino on pühendatud naistele, lapsevanematele ja lastele

Läheneva emade- ja selle kannul lastekaitsepäeva tuules on Arhiivikino esimese hooaja viimane seanss pühendatud naistele, lapsevanemlusele ja lastele – näitamisele tulevad Reet Kasesalu “Naine täna” (1974) ning Leida Laiuse “Sündis inimene…” (1975) ja “Lapsepõlv” (1976).

Reet Kasesalu probleemfilm “Naine täna” mõtestab naise rolli ühiskonnas 1970ndate Eestis – võrreldakse meeste ja naiste tegevust eri elualadel, vaatluse all on naine kui ema, perekonna eest hoolitseja ja tööline, aga ka naise püüdlused ilu ja headuse poole. Kohati üllatavalt kaasaegse, kuid samas tollast propagandamasinat rahuldava filmi taustal tunneme diktorihäälena ära Ita Everi, kommentaare jagavad kergetööstuse ministri asetäitja Jüri Kraft, psühholoog Ilmar Ebber ja sotsiaalteadlane Klara Hallik.

Leida Laiuse poeetiline olustikufilm “Sündis inimene…” dokumenteerib pieteeditundega sünnihetki, maalides kinoekraanile tundlikult ja delikaatselt elumuutva suursündmuse koondportree, mis koosneb ehedatest, soojadest ja inimlikult ausatest momentidest. Legendaarne filmikriitik Jaan Ruus nimetas filmi “isekõnelevaks madonnaks” ehk lihtsa vormiga, aga mõjusaks filmiks.

Aasta hiljem valminud “Lapsepõlv” tegeleb aga hulga kurvemate teemadega – mõtlik ja nukker film jälgib väikelapsi, kes veedavad oma päevi või isegi nädalaid emast ja kodust eemal, olgu siis päevases lastesõimes või ööpäevarühmas. Režissöör Leida Laius vestleb lastepäevakodu juhataja ja öökasvatajaga, ning lapsed ise tunnistavad režissöörile, et nende kõige suurem unistus on pääseda koju. Et „Lapsepõlv” näitab kriitiliselt nõukogude süsteemi üht külge — perekonna lõhkumist –, pandi film alguses riiulile, kuid olukorra päästis Gustav Naan, kes oli avaldanud tollal Loomingus sarja artikleid perekonnaprobleemidest, tänu millele lubati film Eestis ekraanile.

Arhiivikino esimese hooaja viimane, emade- ja lastekaitsepäevale pühendatud seanss toimub 8. mail kell 19 Rahvusarhiivi peahoones Noora (Nooruse 3, Tartu). Kohtumiseni viimasel seansil ja juba uuel hooajal!