Ilmus ajakirja Tuna 1/2019
Ajakirja Tuna tänavuse esimese numbri avab Jaan Unduski suurepärane psühholoogiline esseistlik portree mütologiseeritud ja enesetunnetuseski müüdilisi jooni kandnud suurkujust Jaan Tõnissonist. Käsitluste rubriigist leiab lugeja Mark Gortfelderi ja Allan Puuri uurimuse 1850–1899. aastail sündinud naiste emaduslugude ehk demograafilise analüüsiga, Airi Liimetsa ja Tiiu Ernitsa ülevaate eesti- ja saksakeelsete laulikute väärtusmaailmadest Eestis 1860–1914 noorsooliikumise perspektiivist, Ago Pajuri lisandused eesti rahvusväeosade “Haapsalu perioodile” ning Juta Kivimäe uurimistöö Amandus Adamsonist kui piiskop Platoni mälestuse jäädvustajast.
Dokumendi rubriigis avaldab Valdur Ohmann EKP illegaalse propagandistliku üleskutse 1932. aastast ja Jüri Viikberg kommenteerib Ilmar Enoki päevikut kevadkülvi kampaaniast ja kollektiviseerimisest Krimmis 1930. aastal. Lisaks saab lugeda kirjanik Veera Saare elu- ja loominguloolistest seostest eestlaste asundusega Tikapesas, endises Jamburgi maakonnas, ning Tartu Ülikooli filosoofiaprofessori Gustav Teichmülleri (1832–1888) loomingust filosoofia, metafüüsika ja mõistete ajaloo käsitlemisel.
Tuna fotonurga keskmes on mehed ja masinad Vabadussõjas, arvustuste seas heidetakse pilk Vabamu uuele püsinäitusele ja Eesti-Soome suhteid valgustavale monograafiale ning varia rubriigis tutvustatakse 2018. aastal toimunud konverentse Eesti Teaduste Akadeemia juubeli auks, Balti diasporaa pärandi väärtustamiseks ja baltisakslaste ümberasumise mälestuseks.
Ajakirja Tuna varasemate artiklitega saab tutvuda veebis ja värske number koos eelmise aasta väljaannetega on kättesaadav Rahvusarhiivi veebipoest, esindustest Tallinnas ja Tartus ning ühtlasi suurematest raamatukauplustest. Head lugemist!