Rahvusarhiiv

Ava otsing

Ilmus kaheköiteline monograafia Konstantin Pätsist

Täna, 23. veebruaril esitlevad Riigikantselei ja Rahvusarhiiv Eesti riigijuhtide uurimisstipendiumi toel ilmunud kaheköitelist monograafiat Konstantin Pätsist: Toomas Karjahärm, Ago Pajur. Konstantin Päts. Poliitiline biograafia. (Riigivanemad). I osa: vabameelne opositsionäär (1874–1916); II osa: riigimees (1917–1956). Tartu: Rahvusarhiiv, 2018.

Käesolev poliitiline biograafia annab tervikliku ja eripalgelistele allikatele tugineva ülevaate Konstantin Pätsi elukäigust. Raamatu autorid on tuntud ajaloolased, ajaloodoktorid Toomas Karjahärm (snd 1944) ja Ago Pajur (snd 1962), kes tõdevad kokkuvõttes: „Konstantin Päts ei olnud ei ingel ega ilmeksimatu paavst, samuti mitte saatan ega riigireeturist Juudas, vaid inimene kõigi oma puuduste ja voorustega. Tavainimesest eristab teda vaid tohutu panus, mille ta andis Eesti riigi arengusse — seda nii heas kui halvas. Oma isikliku suhtumise kujundamine Pätsi ja tema tegevusse jääb mõistagi iga inimese enese asjaks, kuid üht eitada ei saa — Konstantin Päts oli mõjukas riigimees.“

Raamat on valminud riigikantselei stipendiumi toel. Varem on selles sarjas ilmunud Jüri Andi monograafia August Reist (2012) ja Indrek Paavle monograafia Otti Tiefist (2014).

Monograafia on müügil Rahvusarhiivi veebipoes, 23. veebruari jooksul soodushinnaga 30 eurot, edaspidi tavahinnaga 35 eurot.