Rahvusarhiiv

Ava otsing

Ilmus suurteos Jaan Tõnissonist — rahvajuhist ja riigivanemast

tõnissoni raamat

Tartu Ülikooli raamatukogu direktori, filosoofiadoktor Krista Aru sulest on ilmunud kaheköiteline monograafia Eesti 20. sajandi ajaloo ühe suurkuju – Jaan Tõnissoni – elukäigust.

Autor on raamatu sissejuhatuses kirjutanud: „Jaan Tõnisson (1868–1941?) oli ajakirjanik, ajalehe Postimees omanik ja väljaandja. Jaan Tõnisson oli Maanõukogu, Asutava Kogu, I–V Riigikogu liige. Kaks korda oli ta Riigikogu esimees ja kahes valitsuses oli ta välisminister. Neljal korral juhtis Jaan Tõnisson Eesti Vabariigi valitsust ja oli riigivanem. Ta oli vannutatud advokaat ja Tartu ülikooli professor. Tal oli palju ameteid ja veel rohkem vabatahtlikult võetud seltskondlikke kohustusi. Tõnisson oli rahva juht ja oli riigimees. Kuid kõikide nende ametite ja kohustuste kõrval oli Jaan Tõnisson kõigepealt inimene, oli armastav pereisa ja truu kaaslane.“ Kõik loetletud tegevusvaldkonnad ning ka peategelase isiklik elu leiavad raamatus tasakaalustatud käsitlemist. Ei ole kahtlust, et kõneksolev monograafia on maiuspala kõigile ajaloohuvilistele lugejatele.

Krista Aru. Jaan Tõnisson — rahvajuht ja riigivanem. I–II osa. Toimetanud Kai Tafenau ja Helina Tamman (illustratsioonid). Kujundanud Kalle Müller. Tartu: Rahvusarhiiv, 2019 (512+480 lk).

Käsikiri on valminud Riigikantselei stipendiumi «Eesti riigijuhid 1918–1940/1944» toel.

Raamatut on võimalik osta Rahvusarhiivi veebipoest, Tartu ja Tallinna uurimissaalidest ning Rahvusarhiivi galeriist.

Samuti on müügil «Riigivanemate» sarja eelmised raamatud:

  • Toomas Karjahärm, Ago Pajur. Konstantin Päts. Poliitiline biograafia
  • Indrek Paavle. Õiguse ja omariikluse eest. Otto Tief
  • Jüri Ant. August Rei — Eesti riigimees, poliitik, diplomaat