Liigu põhisisu juurde
Tagasi

Jaanuarikuu Arhiivikino toob ekraanile autoridokumentaalid

Arhiivikino jaanuarikuu programm alapealkirjaga “Inimeseni/inimeseks/inimesena” jätkab detsembri seansil alustatud üksinduse ja üksilduse temaatika eritlemist dokumentalistika vormis. Linastuvad filmid “Jaanipäev” (Andres Sööt, 1978), “Linnaloom” (Peeter Tooming, 1981), “Muidu üks mees” (Eva Kübar, 2015) ja “Valguseks/valguseni/valgusena” (Nora Särak, 2015).

Dokumentalistika elava legendi Andres Söödi 1978. aastal valminud lühidokumentaal “Jaanipäev” portreteerib varjatud kaameraga üles võetud filmimaterjali kaudu eestlaste ühe olulisema püha tähistamist betoonlinna kivikõrbes. Kontrastsetest detailidest joonistuv ambivalentne mosaiik kujutab iroonilisel toonil ja ilmekalt jaanipäeva traditsioonilise sisu muutumist olmeabsurdiks, andmata seejuures hinnanguid või langemata pelga sotsiaalsatiiri radadele. Loodusest võõrandumise teemal kõneleb ka stiililt mõnevõrra sarnaselt vanameister Peeter Toominga kolm aastat hilisem dokumentaalfilm “Linnaloom”, pöörates aga pilgu linlaste neljajalgsete sõprade poole ja uurides autorile omaselt teravalt ja väljendusrikkalt, kuidas kulgeb koduloomade elu inimese meelevallas.

Seansi toob tänapäeva Eva Kübara Balti Filmi- ja Meediakooli meediaosakonna magistritöö “Muidu üks mees” (2015) – põnevate lavastuslike elementidega metatasandit riivav portreefilm Arkaadi Saiast, kes elab endises kolhoosiaegses külas, mis on välja suremas. Täielikus üksilduses elava mehe elus ei juhtu suurt midagi, kuni ühel päeval saabub tema juurde filmitegija, et teha Arkaadist film. Aga selleks, et teha filmi, peab midagi juhtuma. Ja juhtubki. 

Filmiprogrammi lõpetab Nora Säraku samuti 2015. aastal valminud BFMi meediaosakonna magistritöö “Valguseni/valguseks/valgusena” – poeetiline eksperimentaaldokumentaal emast ja pojast, Petseri ainsatest eestlastest. Pärast 70 aastat ei ole linnas just palju eestimaist alles, kuid Linda ja Mart Kallas üritavad kodumaaga sidet hoida. Ja ehkki üksinduse vastu ei aita hästi ükski rohi, otsivad filmi omapäraselt kütkestavad peategelased endiselt pimeduses valgust.

Arhiivikino jaanuarikuu seanss “Inimeseni/inimeseks/inimesena” linastub Tartus (Rahvusarhiivi peahoones Noora, Nooruse 3) 8. jaanuaril ning Tallinnas 24. jaanuaril (EKKMi Kohvikus, Põhja puiestee 35). Nii Tartus kui ka Tallinnas algavad seansid kell 18, kino on kõigile tasuta.

Veebruarikuu Arhiivikino seanss alapealkirjaga “Nii ilus vä?” jätkab loodusdokumentaalidega ning on pühendatud Eesti Vabariigi 101. aastapäevale.

Kohtumiseni Arhiivikinos!