Liigu põhisisu juurde
Tagasi

Juubelinäitusega Rahvusarhiiv 100 saab tutvuda Tartus kevadest sügiseni

Rahvusarhiivi 100. sünnipäeva tähistav näitus oli vaatajate ees meie galeriis Tallinnas 2020. aasta augustist tänavu kevadeni. Nüüd on väljapanek jõudnud meie peahoonesse Tartus, kus sellega saab tutvuda kogu suvehooaja jooksul.

Meie asutuse hoida on aukartust vääriv osa Eesti ala kirjalikust mälust alates 13. sajandist kuni tänapäevani. Kokku 10 miljonit säilikut ligi sajal kilomeetril riiulipinnal. Siit leiab Eesti riikluse kõige olulisemaid dokumente, aga ka rikkalikult allikaid oma juurte ja perekondlike sündmuste uurimiseks, nagu ka ainulaadset teavet esivanemate kemplemistest kohtukulli ees. Mõni eriti õnnelik leiab meie kogust oma vanaema noorpõlvefoto või varase filmikaadri kodukülast.

Juubelinäituse jaoks on mõnest meie kõige erilisemast ja kõige tavalisemast, kõige vanemast ja kõige uuemast arhivaalist valmistatud käega katsutavad koopiad. Ühtlasi saab näiteks teada, mis on kõige vaadatum film meie filmikogust ja kui mahukas on meile üle antud suurim digikogu. Arhiivikaugemale uudistajale on näituse abil hea selgitada, kuidas dokumendid arhiivi jõuavad, kuidas neid hoitakse, miks kõikidele dokumentidele ligi ei pääse, või sedagi, mitu maja on Rahvusarhiivis ja millistes neist on olemas isedigiteerimise võimalus.

Haarava ja detailirohke näituse koostasid kolleegid Maarja Hindoalla, Tiina Männapsoo, Maarja Savan, Kati Sein, Liisi Taimre ja Kadri Tooming, nõu ja jõuga kaasalööjate ring oli veelgi laiem. Kujunduse ja tehnilise lahenduse teostas firma Pult.

Juubelinäituse lühivaateid saab sirvida meie ajaveebist. Näitus on avatud alates 14. maist kuni 6. novembrini arhiivi peahoones Tartus, Nooruse 3 esmaspäevast reedeni kell 9–19 ja laupäeviti kell 10–15, jaanipäevast augusti lõpuni üksnes tööpäeviti kell 9–17.

Teretulemast tutvuma arhiivis leiduva avara maailmaga!