Rahvusarhiiv

Ava otsing

Loeng ja näitus pärandist ning pärijatest 26. jaanuaril Tartus

26. jaanuaril kell 15 toimub Rahvusarhiivi peahoones Tartus folklorist Marju Kõivupuu loeng „Pärija(te)lt pärija(te)le“. Marju Kõivupuu tutvustab oma ettekannet nii: „Me oleme kõik nii pärijad kui ka pärandajad, seda nii kitsamas kui ka laiemas tähenduses. 2018. aasta on Euroopa kultuuripärandi aasta. Ettekandes püüan otsida vastuseid  küsimusele: kas (kultuuri)pärand on koorem või kohustus, rõõm või mure? Mida pärandame meie järeltulevatele põlvkondadele ja kuidas meile pärandatu on aidanud konstrueerida ja põlistada eestlust.“

Loengule järgneb näituse „Kus surijaid, seal pärijaid“ avamine. Kutsume dokumentide vahendusel heitma pilku sellele, milline on olnud erinevatel aegadel elanud inimestest maha jäänud maine vara ning kuidas on siit ilmast lahkunute pärandiga edasi toimetanud pärijad. Omapäraseid pärimislugusid on arhiivis talletatud tuhandeid. Näitusel saab tutvuda neist mõnega. Esindatud on linnaelaniku, aadliku, kaupmehe, tudengi, talupoja ja vallavaese pärandilood. Üllatusterohke ja põneva näituse on koostanud Rahvusarhiivi arhivaarid Liina Lõhmus, Maive Mürk ja Reet Hünerson.

Näitus jääb avatuks märtsi lõpuni ja sellega saab tutvuda igal tööpäeval kell 9–19 Tartus, Nooruse 3. Kõik huvilised on teretulnud!