Loengusari Keerdkäigud jätkub 7. veebruaril Vabadussõja teemal
Neljapäeval, 7. veebruaril kell 17 peab ajaloolane Ago Pajur järjekordse loengu sarjast “Keerdkäigud”, jätkates Vabadussõja teemal.
Aastavahetuseks 1918/19 oli Punaarmee hõivanud umbes poole Eesti mandriosast ning ähvardas nii Tallinna kui ka Paidet ja Viljandit. Vastse Eesti Vabariigi saatus näis olevat otsustatud ja pealinna mõningates ringkondades valitsesid viimsepäeva meeleolud. Kes otsis võimalust kodumaalt põgenemiseks, kes prassis kõrtsides, kes oli langenud apaatiasse ja kes … ootas punaseid.
Kuid jaanuarikuu esimesel nädalal toimus pööre. Paljudes väikestes, kuid otsustavates lahingutes Eestimaa eri paikades pani Eesti rahvavägi enamlike relvaüksuste edenemise seisma, haaras initsiatiivi ja alustas vastupealetungi. See kujunes kiireks ja edukaks: 14. jaanuaril vabanes Tartu, 19. jaanuaril Narva ning 1. veebruaril Valga ja Võru.
Mil moel osutus taoline pööre võimalikuks? Kas otsustavat rolli etendas eesti rahvas, vabariigi valitsus ja rahvaväe juhid, saabunud välisabi või hoopiski juhus? Ning kuidas reageeris toimuvale Eesti poliitiline eliit?
Loengusarja eelmiste käsitluste ja ühe loengu videoga saab lähemalt tutvuda temaatilisel veebilehel.
Loengud toimuvad Rahvusarhiivi peahoones Tartus, Nooruse 3. Loengutel osalemine on vaba, igaüks on lahkelt oodatud!