Rahvusarhiiv

Ava otsing

Näitus “Ära viska mind ära” Rahvusarhiivis Tartus 3.–7. maini

Rahvusarhiivi peahoones Tartus saab ühe nädala jooksul tutvuda konservaatorite töölaualt võrsunud väljapanekuga „Ära viska mind ära“.

Näituse keskmes on arhivaalidest eemaldatu kunstipärases kompositsioonis, mida koostajad tutvustavad järgmiselt: „Näituse tegemiseni viis elu ise. Konservaatorid, kes oma igapäevatöös arhivaalidega vahetult kokku puutuvad, on sageli mitmes rollis: digiteerimiseks materjale ette valmistades pead ühelt poolt olema see, kes tellimust täidab, samal ajal arhivaalidega kokku puutudes oled neile vahel ihuarst, vahel sanitar…, kuidas kunagi. Just selles mustemas töö etapis, nn sanitarina lihttööd tehes oled see, kes saab arhivaalidega sina peale ja hakkab nägema lihtsaimaski materjalis selle varjatud ilu. Mõistagi on ilu iga vaataja silmis ja maitse üle ei vaielda. Loomulikult pole meie tõlgendus dokumenteerimine, viiteid seostele konkreetsete arhivaalidega ja sealt eemaldatu kohta oodata ei tasu. Tegemist on vabas vormis esitatud teostega, kuid kindel on see, et vanuse poolest on enamus neist märksa vanemad kui Sina, näitusevaataja. Miks mitte lasta arhivaalidel näidata oma varjatud potentsiaali?“.

Näitusel eksponeeritust saab aimu ka blogiloo vahendusel. Väljapaneku koostasid Küllike Pihkva, Heli Märtin, Sirje Vesi, Liis Turnau ja Dorel Sabre.

„Ära viska mind ära“ on avatud 3.–7. mail kell 9–19 Tartus, Nooruse 3 fuajees. Näituse külastamine on tasuta, head vaatamist ja koostajaile muljete jagamist!