Rahvusarhiiv

Ava otsing

Näitus eesti naisliikumise suurkujust Marie Reisikust

Rahvusarhiivi peahoones Noora on avatud Okupatsioonide muuseumi näitus eesti naisliikumise suurkujust Marie Reisikust (1887-1941). Eesti Teadusliku Seltsi Rootsis liikme ning naiste ajaloo uurija Evelin Tamme koostatud näitus annab ülevaate Reisiku elukäigust, asetades selle laiemasse, Eesti naisliikumise konteksti.
Kilingi-Nõmmel sündinud Reisik õppis uue sajandi esimesel kümnendil mõnda aega Pariisis ning kodumaale tagasi pöördudes asus elama Tartusse, kus sai hoo üles tema ühiskondlik tegevus. Ta juhtis eesti esimest naisseltsi ja oli 1911. aastal ilmuma hakanud ajakirja Naesterahwa Töö ja Elu peatoimetaja. 1917 oli ta esimese Eesti naiste kongressi korraldajate seas ning 1919 valiti Asutavasse Kogusse. Hiljem V ja VI riigikogu valimistel kogus Reisik rohkem hääli kui sama erakonnakaaslane Jaan Tõnisson.

Marie Reisik ehitas üles vaba Eesti riiki kõrvuti paljude teistega läbi kogu iseseisvusaja. Näitus heidab sellesse panusesse põgusa pilgu. Huvilised võivad Marje Reisikust pikemalt lugeda veebruarikuu Sirbist.

Näitus jääb avatuks juuni alguseni. Noora on külastajatele avatud esmaspäevast reedeni 9–19 ja laupäeviti 10–15. Näituse külastamine on tasuta.