Rahvusarhiiv

Ava otsing

Näitus “Ilus ajalugu” Rahvusarhiivi galeriis Tallinnas

30. augustist kuni 27. septembrini on Rahvusarhiivi galeriis Tallinnas (Maneeži 2) avatud näitus “Ilus ajalugu.”

Näitus “Ilus ajalugu” toob vaatajani kaunid näited Rahvusarhiivi kogudest. Väljapanek ei proovi jutustada ühtegi konkreetset lugu, vaid püüab esile tuua vanade fotode, kaartide ja joonistuste ilu.

Näituse üheks pilkupüüdvamaks osaks on fotomaterjal. Suurendatud fotodel võib märgata nii mõndagi detaili, mis väiksemõõdulist originaali uurides tähelepanuta jääks.

Esindatud on suur valik linnavaateid, nende hulgas ka mõned sõjaväelennukitelt tehtud aerofotod. Eraldi tähelepanu pälvivad 20. sajandi esimese poole tantsutruppide ja spordifotod, millel on kompositsiooni ja poseerimisega rohkelt vaeva nähtud.

Ära pole unustatud ka tehnikahuvilisi – näha saab fotosid omaaegsetest autodest, mootorratastest ning tsepeliinist, mis tundub kohe-kohe kokku põrkavat Niguliste kirikuga.

Kaartidest on esindatud nii Rahvusarhiivi kaardikogu vanem osa kui ka 20. sajandi alguse linnakaardid. 17. – 19. sajandi kunstipärased kaarte vaadates tuleb tihti fantaasia abiks võtta, et sealsed kontuurid tänapäevastega kokku viia. Linnakaarte uurides on aga põnev avastada vanu tänavanimesid.

Joonistused avavad Rahvusarhiivi kogusid aga hoopis ootamatu nurga alt. Näha saab akvarelle ja graafikat baltisaksa aadliku Adam Johan von Krusensterni juhitud ümbermaailma reisilt (1803 – 1806). Reisi jooksul joonistati üles nii tätoveeritud Nuku Hiva sõdalasi kui Hiina maalilisi loodusvaateid.

Kogu näitusel eksponeeritud materjal on suurendatud koopiad originaalmaterjalist. Suurt osa näitusel väljas olevatest fotodest, joonistest ja kaartidest on võimalik ka endale koju või kontorisse soetada. Valikus on erinevad formaadid ja materjalid. Uuri täpsemalt www.ra.ee/digikoopiad.

Rahvusarhiivi galerii on avatud esmaspäevast neljapäevani 11 – 17. Galerii külastamine on tasuta!

Näituse koostas: Liisi Taimre

Kujundaja: Kärt Hennoste