Liigu põhisisu juurde
Tagasi

Näitus Itaalia-Eesti kahepoolsetest suhetest aastail 1918–1940 Tallinna Ülikoolis

16. oktoobril kell 11 avatakse Tallinna ülikoolis Eesti-Itaalia suhteid käsitlev konverents. Vaatluse all on peamiselt kaks teemat: diplomaatilised suhted sõdadevahelisel perioodil ning itaalia keele ja kultuuri õpetamine nüüdis-Eestis.

Samas esitletakse näitust Itaalia-Eesti kahepoolsetest suhetest aastail 1918–1940, mis valmis Itaalia suursaatkonna, Itaalia välisministeeriumi arhiivi ja Eesti rahvusarhiivi koostöös. Näituse kujundas Einike Leppik.

Dokumendi- ja fotopärandi näitel tõdevad koostajad Rosario Napolitano ja Helina Tennasilm, et geograafiliselt kauge Itaalia etendas märkimisväärset rolli noorte Balti riikide kujunemisel pärast Esimest maailmasõda.

De facto tunnustati Eesti Vabariiki 29. mail 1918 ja de iure 26. jaanuaril 1921 koos teiste liitlaste Prantsusmaa, Belgia, Suurbritannia ja Jaapaniga. Poliitilisele tunnustamisele järgnes viljakas koostöö mitmes vallas: sõlmiti vastastikune kaubanduslepe, Napoli Ida Insituudis hakati õpetama eest keelt ja Tartu ülikoolis loodi itaalia keele professuur, Tallinnas tegutses Itaalia Kultuurinsituut ja Estonia teatris õpetasid itaalia laulupedagoogid, loodi Eesti konsulaatide võrgustik Itaalias. Diplomaatilised suhted katkesid 1940. aasta juunikuus, kui Nõukogude Liit annekteeris Balti riigid. Näituse lõpetab Itaalia-Eesti diplomaatiliste suhete taaskehtestamise ühisavaldus 31. augustist 1991.

Näitus on eksponeeritud Tallinna ülikooli Astra maja aatriumis.