Liigu põhisisu juurde
Tagasi

Eesti filmipärlid Rahvusarhiivi kogudest linastuvad Lübecki Põhjamaade filmipäevade retrospektiivprogrammis

1.–5. novembril Lübeckis toimuvate Põhjamaade filmipäevade retrospektiivprogrammis linastub neli Rahvusarhiivi kogudesse kuuluvat Eesti ekraaniteost: täispikad mängufilmid „Naerata ometi“ ja „Sigade revolutsioon“ ning lühifilmid „Sentimentaalne novell“ ja „511 paremat fotot Marsist. Filmide linastused juhatab sisse Rahvusarhiivi filmiarhiivi direktor Eva Näripea.

Retrospektiivprogramm Igavesti noor” keskendub noortekultuuri ilminguile Skandinaavia ja Baltimaade filmipärandis. Selle raames jõuab vaatajate ette ühtekokku 15 täispikka mängu- ja dokumentaalfilmi ning kaks lühifilmi, mille valmimisaeg jääb 1920. ja 2000. aastate vahele. Programmi kuraatori Jörg Schöningi sõnul kangastub neis linalugudes läbi aegade noortekultuuri iseloomustanud mässumeelsus ning vastandumine nii ühiskondlikele kui ka kunstilistele normidele ja institutsioonidele. 

Rahvusarhiivi filmiarhiivi direktor ja filmiteadlane Eva Näripea toob esile, et enne 1991. aastat vändatud Eesti filmides omandab niisugune vastuvoolu seilamine – olgu sisus või vormis – iseäranis intrigeeriva poliitilise värvingu, tähistades nõukogude okupatsioonivõimu surve all mitte üksnes individuaalset, vaid ka kollektiivset vabadustungi.

Paralleelselt festivaliga toimub Lübeckis ka filmiteaduse kollokvium. Eestit esindab seal Leida Laiuse loomingut käsitleva ettekandega Eva Näripea. Sel aastal oleks legendaarne režissöör saanud 100 aastaseks.

 

Lübeckis linastuvad filmid

  • „Naerata ometi“ (Leida Laius, 1985) 
  • „Sigade revolutsioon“ (Jaak Kilmi, René Reinumägi, 2004) 
  • „Sentimentaalne novell“ (Kalju Komissarov, Peeter Tooming, Enn Säde, 1966) 
  • „511 paremat fotot Marsist“ (Andres Sööt, 1968).