Rahvusarhiiv

Ava otsing

Rahvusarhiiv ja Rahvusraamatukogu sõlmisid hea tahte leppe

Rahvusarhiiv ja Eesti Rahvusraamatukogu sõlmisid täna hea tahte leppe, et pakkuda Eesti inimestele aastast 2026. Rahvusraamatukogu rekonstrueeritud hoones üheskoos maailmatasemel teenuseid.

Rahvusraamatukogu  ikoonilist hoonet hakatakse järgmise aasta algusest rekonstrueerima, sest maja taristu ja tehnosüsteemid on vananenud. Aastal 2026 avatavas hoones leiavad endale uue kodu ka Rahvusarhiivi Tallinna üksused. See lubab ühtaegu hoida kulusid kokku ja kasutada kesklinna kvaliteetpinda paremini ära. Teisalt paneb see nii RaRale kui ka Rahvusarhiivile kohustuse pakkuda külastajale tulevikus ühtset ja maailmatasemel kasutajakogemust.

Riigiarhivaar Priit Pirsko sõnul võidavad sellest lahendusest nii arhiiv kui raamatukogu, aga veelgi olulisemana mõlema teabeasutuse kliendid – inimesed Eestist ja üle ilma. „Teenuste mitmekesisus kasvab ja kvaliteet paraneb, Eesti haridus ja kultuur rikastuvad ning teadustöö võimalused avarduvad. Kõik võidavad ja mitte keegi mitte midagi ei kaota,“ lubas Pirsko.

Rahvusraamatukogu peadirektor Janne Andresoo ütles, et Rahvusraamatukogu tahab oma tulevikuteenuseid kindlasti disainida koos Rahvusarhiiviga. “Meile mõlemale on kõige olulisem, et meie külastajad ja kasutajad saaksid tipptasemel ruumides kasutada tipptasemel teenuseid. Seda me saame tagada vaid ühel moel – koos,” sõnas Andresoo.

Hea tahte lepe sätestab muu hulgas, et kõiki hoones pakutavaid teenuseid ja uusi lahendusi loovad asutused vajadusel teineteist ja kasutajaid kaasates. Teenuseid arendatakse üheskoos ka selleks, et tagada nende sobivus uue ruumiplaneeringuga. Oluliseks peetakse digitaalkultuuri talletamist ja andmete digitaalset kättesaadavust, koordineeritud haridustegevust ja teineteise toetamist säilitusvaldkonnas.

Rahvusraamatukogu ja Rahvusarhiiv pürgivad järgnevatel aastatel koostöös selle suunas, et avatav maja oleks koht, kus teadmisi kogudes võib märkamatult sattuda üritustele, näitusele, kinno või teatrisse meelt lahutama või ka vastupidi.

Leppe täisteksti loe siit.