Rahvusarhiiv

Ava otsing

Rahvusarhiiv, Põhja-Tallinna Valitsus ja Kalamaja muuseum kutsuvad vaatama ja kuulama 1980. aastate vinüülplaate!

11.–23. veebruarini avab Rahvusarhiivi filmiarhiiv koostöös Põhja-Tallinna Valitsuse ja Tallinna Linnamuuseumi Kalamaja muuseumiga Kopli vanas rahvamajas (Kopli 93) vinüülplaatide näituse.

Rahvusarhiivi heliplaadikogul põhinev näitus „Laule ja lugusid möödunust“ tutvustab 1980. aastatel kujundatud vinüülplaadiümbriseid, mis on esitatud suureformaadilistel fotolõuenditel, keskendudes silmapaistvamatele — tuntumatele ja vähemtuntutele — näidetele graafilisest disainist ja fotomontaažist. Väljapanekut ilmestavad heliklipid esitletud ümbristes peituvatelt heliplaatidelt. Näitusele välja pandud vinüülplaadiümbrised on kujundanud Ülle Meister, Helje Eelma, Kaja Truupõld, Emil Lausmäe, Villu Järmut, Margus Haavamägi, Enn Kärmas ja Silver Vahtre.

Vinüülplaat sümboliseeris Nõukogude Liidus 1970. ja 1980. aastatel läänelikku nautlevat tarbimisühiskonda, kuhu nõukogude inimene tahtis kuuluda. Vinüülplaatide ümbriseid võib vaadelda osana popkultuurist, masstootmise produktina, infoallikana omaaegse muusika, moe ja trükitehnika kohta. Nõukogude Eestis kujundati vinüülplaadiümbriseid enamasti eeskätt lisasissetulekut silmas pidades. Samas andis see töö kunstnikule — tsensuurist hoolimata —suhteliselt vabad käed ja pakkus kunstiliselt põnevaid väljakutseid; algeliste ja peamiselt käsitööl põhinevate tehniliste võimaluste, madala trükikvaliteedi ning sagedasti esineva praagi tõttu aga tõi kaasa ka hulganisti peavalu. Tallinna Heliplaaditehase heaks töötasid väga paljud kunstnikud ja nii-öelda majakunstniku puudumise tõttu oli plaadikujunduste stiil ning käekiri äärmiselt kirju. (Vaata lähemalt: Maile Tali. Eesti vinüülplaadiümbrised 1970.–1980. aastatest. – Kunst.ee. Graafilise disaini eri, 2010, nr 3–4.)

Näituse avamine toimub 11. veebruaril kell 17.00 Kopli endises rahvamajas aadressil Kopli 93, Tallinn (ühistransport: trammid nr 1 ja 2, peatus Sepa ning bussid nr 32 ja 72, peatus Sepa) ning näitus on avatud 11.–23. veebruarini iga päev kell 14–19.

Tallinna Linnamuuseumi Kalamaja muuseum pakub näituse kõrval võimalust meisterdada ning 16. veebruaril kell 14-16 toimub töötuba peredele, kus saab voltida endale Punamütsikese mütsi või meisterdada paberist korvi koos mängu-toidumoonaga. Samuti kuulatakse vanu vinüülplaate ning väikesed ja suured tulevikumuusikud saavad endale kujundada vinüülplaatide ümbristest uue plaadikaane.