Rahvusarhiiv

Ava otsing

Rahvusarhiivi galeriis saab näha Leida Laiuse mälestusnäitust “Leida arm”

1. juunist kuni 16. septembrini on Rahvusarhiivi galeriis Tallinnas avatud filmilavastaja Leida Laiuse mälestusnäitus “Leida arm”.

Eesti filmiloos on ülimalt oluline roll kanda esimesel naisrežissööril Leida Laiusel, kelle mängufilmid “Mäeküla piimamees” (1965), “Libahunt” (1968), “Ukuaru” (1973), “Kõrboja peremees” (1979) ja “Naerata ometi” (1985) moodustavad märkimisväärse osa kodumaisest filmiklassikast. Alates 1960. kuni 1992. aastani töötas Eesti silmapaistvamaid ja viljakamaid režissööre Leida Laius Tallinnfilmi stuudios ning selle aja jooksul valmis kümneid lühi- ja täispikkasid mängu- ning dokumentaalfilme. Rahvusarhiivis talletatud fotodest koostatud näitus “Leida arm” avab omanäolise ja hinnatud režissööri loometöö telgitaguseid.

Olles üksik naine meestekeskses filmimaailmas, oli enesele koha leidmine keeruline ning saavutatav vaid tänu äärmisele tahtejõule ja sihikindlusele. Kuigi alati naeratav, sõbralik ja hooliv inimene, oli Laiuse elu täis vastuolusid ja kannatusi. Sellest tulenevalt eritles ta ka oma filmiloomes peamiselt naiseks olemise, naiste ja meeste vaheliste suhete, nii emaduse kui ka lastetuse teemasid ning naise rolli ühiskonnas erinevatel ajastutel, tehes seda peamiselt Eesti kirjandusklassika ekraniseerimise kaudu. Laiuse looming moodustab meie filmiajaloos harvaesineva terviku. Tema filmide peategelaseks on ikka ja jälle Naine, kes tahab üle olla ajast, milles ta elab, ja oludest, mis saatust kujundavad. Olgu selleks siis “Mäeküla piimamehe” Mari, “Libahundi” Tiina, “Ukuaru” Minna või “Kõrboja peremehe” Anna. Ja see Naine on – teadlikult või alateadlikult – Leida Laius ise.

Fotonäitus “Leida arm” on valminud MTÜ Ettevõtlikud Naised Raplamaal algatusel, LEADER kogukonna meede 3 toetusel ning Raplamaa eraettevõtete kaasabil; näituse kuraator on Maarja Hindoalla, kujundaja Einike Leppik.

Rahvusarhiivi galerii Tallinnas, Maneeži 2 on avatud esmaspäevast neljapäevani kell 11–17. Näituse külastus on tasuta, ootame lahkelt kõiki huvilisi!