Liigu põhisisu juurde
Tagasi

Rahvusarhiivi näitus Poola-Eesti suhetest 1918–1939 avatakse 5. mail Varssavis

3.–5. maini osaleb riigiarhivaar Priit Pirsko Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi visiidil Poola, kus tähistatakse Poola põhiseaduse 230. aastapäeva ning arendatakse kahe riigi majandus- ja kultuurisuhteid.

5. mai ennelõunal avatakse Rahvusarhiivi koostatud näitus „Poola-Eesti suhted 1918–1939. Kajastusi Eesti arhiivivaramus“ Łazienki pargis Varssavis. Näituse avamisel ütlevad tervitussõnad Eesti president Kersti Kaljulaid, Poola Vabariigi suursaadik Eestis T.E. Grzegorz Kozłowski, Eesti Vabariigi suursaadik Poolas T.E. Martin Roger ning Poola Vabariigi kultuuri- ja rahvusliku pärandi ministeeriumi aseminister Magdalena Gawin, näitusest annab sisulise ülevaate riigiarhivaar Priit Pirsko.

Poola Vabariigi suursaatkonna Tallinnas tellimusel koostatud näitus valmis 2018. aastal Niepodległa pidustuste raames, millega tähistati Poola iseseisvuse taastamise 100. aastapäeva ning samuti Eesti iseseisvuse saavutamise 100. aastapäeva. Näitust esitleti 2018. aasta veebruaris Eesti Ajaloomuuseumis Tallinnas, märkimisväärse teetähisena avas näituse Tartus sama aasta juunis Poola president Andrzej Duda ning aasta lõpus jõudis väljapanek Narva, kus selle avas Eesti president Kersti Kaljulaid.

2020. aastal täienes näitus kahe paneeliga, et tähistada saja aasta möödumist diplomaatiliste suhete sõlmimisest Eesti ja Poola vahel. Tänavune aasta annab meile taas võimaluse vaadata ühisesse ajalukku ja inspireerib jätkama varem maha märgitud koostöösuundi ning avastama uusi. Tutvudes diplomaatilisi, sõjaväelisi ja kultuurisuhteid peegeldavate dokumentide ja fotodega, võib vaataja näha riikidevahelise koostöö juuri ja perspektiive, aga ka inimestevahelisi sidemeid 1920. ja 1930. aastatel. Väljapaneku koostas arhivaar Tiit Noormets ja kujundas Einike Leppik.