Rahvusarhiiv

Ava otsing

Rahvusarhiivi rakendus aitab otsida fotosid esivanematest välimuse põhjal

Rahvusarhiiv esitleb täna veebirakendust nimega Ilme, mis pakub uudse lähenemisega otsinguid Rahvusarhiivi fotode andmebaasist Fotis.

Ilme abil saab otsida fotograafilisi jäädvustusi nii tuntud ajaloolistest isikutest kui ka oma esivanematest nende välimuse põhjal. Täpsemalt kasutab Ilme näotuvastustarkvara, et leida Fotise fotokogust isikuid, kelle näod on kõige sarnasemad sinu fotol kujutatule. Otsimiseks tuleb vaid huvipakkuv foto laadida Ilme keskkonda, kus toimub fotodelt nägude tuvastamine ja nende võrdlemine üle poole miljoni fotoga alates 1840. aastatest. Umbes kolme miljoni näo seast tagastatakse foto üleslaadijale 24 tunni jooksul e-kirja teel kõige sarnasemad vasted PDF-failina. Lihtne selgitus üleslaetavate fotode nõuete ja vastuse saamise kohta leidub veebilehe KKK veerus.

Otsinguid tehes tasub arvestada, et Ilme on esimene teemakohane katsetus, kus otsitud isiku leidmise tõenäosus on pigem väike. Samas pakub Ilme lõbusat meelelahutust, näiteks võib igaüks endast selfie pildistada ja oma ajaloolisi teisikuid otsida.

Rahvusarhiiv on tänulik vastukaja eest ja soovib kõigile tulemusrohket näotuvastust!

Ilmesse sisestatud foto näidis:

Kindralmajor Aleksander Tõnisson. ERM Fk 2625:5, Eesti Rahva Muuseum

Ilme leitud vasted Fotisest: