Liigu põhisisu juurde
Tagasi

Rahvusarhiivi tudengipreemia ettekandepäev ja näituse “Akadeemiline naine” avamine

1. oktoobril kell 14 esitletakse Rahvusarhiivi peahoones tudengipreemia konkursi parimaid töid ja kell 16 avatakse näitus „Akadeemiline naine“.

Alates 1996. aastast toimuva Rahvusarhiivi tudengipreemia konkursi (varem Ajalooarhiivi preemia) eesmärk on välja selgitada aasta parim arhiivinduslik või arhiivimaterjalidele tuginev üliõpilastöö. Võistlus toimub kahes voorus. Silmapaistvamate tööde autoritel palutakse pidada oma tööd tutvustav ettekanne ning alles seejärel langetab žürii oma lõpliku otsuse.

Rahvusarhiivi tudengipreemia 2019. aasta lõppvooru pääsesid järgmised tööd:

  • Mihkel Truman. Arno Rafael Cederberg Eesti ajalooteaduse rajajana
  • Sarah Särav. Kirjad Ferdinand Eisenile: Omski oblastisse evakueerunud eestlaste igapäev teise maailmasõja päevil
  • Lembi Anepaio. Baltisaksa aadlidaamid ja vaesus
  • Siim Kangur. Balti kuld, Eesti diasporaa ja Ühendkuningriigi–NSV Liidu vastastikuse nõudmiste leping 1960. aastate lõpul

Kell 16 avatakse samas rahvusülikooli 100. aastapäevale pühendatud näitus „Akadeemiline naine“. Näitusel tutvustatakse naiste teekonda akadeemilise kõrghariduse ja teaduse poole kuni teise maailmasõjani. Portreelood kujutavad üheksat naist, kes olid omas ajas tähelepanuväärsed. Nende hulgas on esimene 19. sajandi alguses ülikooli juures hambaarsti eksamid sooritanud naine, kultuurihuviline, naiste õiguste edendaja, üliõpilasaktivist ja teisi innustunud teadlasi. Lugude kaudu saab heita pilgu naiste võimalustele omandada kõrgharidust ja osaleda üliõpilas- ja ühiskonnaelus.

Naised said õiguse astuda täieõiguslike üliõpilastena Tartu ülikooli sammaste vahelt sisse 1915. aastal. Seni olid nad võinud sooritada ülikooli juures hambaarsti, ämmaemanda ja kodukooliõpetaja eksameid, 20. sajandi alguses juba külastada loenguid vabakuulajana või õppida Tartu eraülikoolides. Tartu ülikooli avamine rahvusülikoolina 1919. aastal avardas oluliselt naiste ligipääsu kõrgharidusele.

Näitus „Akadeemiline naine“ valmis Rahvusarhiivi ja korporatsiooni Filiae Patriae koostöös, näituse kuraatorid on Janet Laidla, Liina Lõhmus ja Kadri Tooming, toimetaja Helina Tamman ning graafilise disaini teostaja EXPORABBIT. Väljapanek on avatud 1. oktoobrist 13. detsembrini Rahvusarhiivi peahoones Tartus Nooruse 3 esmaspäevast reedeni kell 9–19 ja laupäeviti kell 10–15.

Ootame arvukalt huvilisi!