Liigu põhisisu juurde
Tagasi

Riigijuhtide sarjas ilmus monograafia Jaan Teemantist

Jaan Teemanti 150. sünniaastapäeval, 24. septembril esitleti Saue riigigümnaasiumis uut monograafiat sarjast «Eesti riigijuhid 1918–1940/1944», milleks on Mari-Leen Tammela uurimus «Jaan Teemant. Biograafia».

Vandeadvokaat Jaan Teemant (1872–1941?) oli neljakordne riigivanem ja pikaaegne Eesti tegevpoliitik. Ta oli ka 1905. aasta revolutsiooni käremeelne rahvajuht, poliitiline pagulane ja vabadussõjalaste kaitsja. Tema CVsse mahtusid veel ametid nagu Maanõukogu aseesimees, Eesti Vabariigi prokurör ja Eesti Vabariigi usaldusmees Saksa usaldusvalitsuse juures, kui nimetada ainult mõned. Silmapaistvad positsioonid kombineerituna Teemanti jõulise natuuri ja keevalise temperamendiga, millest said osa kõik kaasaegsed, teevad temast Eesti Vabariigi rajajate põlvkonna ühe omapärasema ja värvikama isiksuse.

Ajaloodoktor Mari-Leen Tammela biograafia Jaan Teemantist on esimene põhjalik akadeemiline ülevaade seni peaaegu unustusehõlma vajunud riigimehe elust ja tegevusest. Mitmekülgse allikalise materjali põhjal kirjutatud elulugu pakub Eesti ajaloo 20. sajandi tõmbetuulte taustal ja Teemanti poliitilise tegevuse kõrval sissevaadet ka tema ühiskondlikku tegevusse, suhtlusringkonda ja perekonnaellu.

Raamatut saab soetada rahvusarhiivi veebipoest, müügipunktidest Tartus ja Tallinnas ning suurematest raamatukauplustest.