Rahvusarhiiv

Ava otsing

Sixtuse kabeli suurteos Tartu uurimissaalis

2017. aastal andis Vatikan koostöös Itaalia kirjastusega Scripta Maneant välja kolmeköitelise tähtteose „La Cappella Sistina“. Eksklusiivsest trükist publitseeriti 1999 eksemplari, neist üks osteti 2018. aasta suvel Eestisse, kus meie mälu-, teadus- ja õppeasutused saavad väärt trükist eksponeerida. Tartu uurimissaalis on võimalik tutvuda Sixtuse kabeli suurepärase ülevaatega kuni 2019. aasta jaanuari lõpuni.

Sixtuse kabelit dokumenteerivad köited kaaluvad umbes 27 kilo, köidete formaat on 43,5 x 61 cm ja neis on 778 ülikvaliteetses värvitrükis lehekülge. Teos avab digitehnika viimase sõna abil kabelis asuva Michelangelo laemaali (1508–1512) ja kabeli idaseina katva „Viimse kohtupäeva“ (1535–1541), samuti varasemate meistrite tööd 15. sajandist. Nii lähedalt ei ole kabelis koha peal võimalik neid töid vaadata – väljaandes on üks-ühele mõõtkavas 220 fotot, kus on näha kunstniku iga parandus, iga erinev krohvikiht, iga pisemgi detail.

„Selle raamatu kaudu on mingis mõttes võimalik omandada kunstiteos, mida füüsiliselt ei saa omandada. Kui seda raamatut vaadata, siis ta ongi omaette kunstiteos. Ta on asi iseeneses. Sellel füüsilisusel on oma fluidum, midagi, mida veebi kaudu kuidagi kogeda ei saa,“ sõnas Eesti Ekspressile antud intervjuus Hilkka Hiiop. Tema lähemaid selgitusi Sixtuse kabeli freskode huvipakkuvatest detailidest saab lugeda tänavu 18. septembril Eesti Ekspressis ilmunud Kadri Karro artiklist „Killuke Michelangelot Tallinnas“. Artikli veebilehel saab kuulata ka viit lugu „Viimse kohtupäeva“ stseenide tutvustusega kunstiajaloolase Liisa-Helena Lumbergi vahendusel.