Liigu põhisisu juurde
Tagasi

Tartu uurijatunnis 4. detsembril — poliitiliste arreteerimiste ja küüditamiste allikad

4. DETSEMBRI UURIJATUND JÄÄB ÄRA! ANNAME PEAGI TEADA UUEST TOIMUMISAJAST. JÄRGMINE UURIJATUND TARTUS TOIMUB 8. JAANUARIL 2020.

2019. aasta viimane uurijatund Tartus toimub kolmapäeval, 4. detsembril kell 15, kus Rahvusarhiivi teadur Valdur Ohmann kõneleb poliitiliste arreteerimiste ja küüditamiste allikatest ning nende kasutamisest.

Poliitilised arreteerimised hõlmasid aastail 1940–1991 paljusid elanikkonna kihte: poliitikuid, ajakirjanikke, kirjanikke, teadlasi, õpetajaid, tehasetöölisi, kaevureid, dissidente. Küüditati maarahvast, Siberisse saadeti usutegelasi ja Eesti piiridest tuli lahkuda ingerisoomlastel. Ülekuulamistest ei pääsenud ka vahistatute tuttavad. Kirjanik Oskar Luts käitus ülekuulamisel väärikalt ja ei teinud tundmagi Kirjanike Liidu Tartu sektsiooni liiget Heiti Talvikut, kes vahistati 1945. Poliitika ohvriks võis langeda ka armastus. Tundub ehk kummaline, aga löögi alla sattusid ka Hispaania kodusõjas (1936–1939) fašismivastases võitluses osalenud.

Uurijatund on tasuta, palume igal huvilisel täita vaid allpoolne registreerimisvorm. Lähem teave: Kadri Tooming, 738 7519. Uurijatund toimub Rahvusarhiivi peahoones Tartus, Nooruse 3. Kõik huvilised on väga oodatud!