Liigu põhisisu juurde
Tagasi

Tõnu Talivee fotonäitus “Rock.ee” avatud Tartus juuni alguseni

„TPI (praegune Tehnikaülikool) rockkontsertidel hakkasin käima 1971. aastast. Huvitusin muusikast ja samas ka fotograafiast. Katsetasin filmi tundlikkust tõstvat ilmutit, et mitte pildistada välguga. Nii sain pilte teha ilma kedagi häirimata. Praegune näitus kajastab osaliselt eesti rocki algusaastaid seitsmekümnendatest kuni aastani 1990. Fotod on üritustest, kuhu olen sattunud või kutsutud.  Käesolev näitus ei kajasta kõiki Eesti rockmuusika tähtsamaid sündmusi või ansambleid, see on vaid tilluke osa Eesti rocki ajaloost,“ meenutab Tõnu Talivee.

Olavi Pihlamägi, toonane ülikooli kultuurijuht ja kontsertide korraldaja, on kirjutanud: “„Säravatel seitsmekümnendatel“ oli Tallinna Polütehnilise Instituudi aula kohaks, kus meie pop-, biit- ja rockmuusika ansamblid suurema publiku ette said astuda. Olles ülikooli aktusesaal, ei kuulunud see avalike kontserdisaalide nimistusse ning esinemisluba oli siia kergem taotleda, kuna arvati, et peale tudengite siia keegi muu ei viitsi tulla. Paraku viitsiti küll ja kohe päris kaugelt. Kahjuks on kolimiste käigus läinud kaduma ürituste registreerimisraamat, kus kõik oli täpselt kirjas, ja seepärast olen väga tänulik nendele meestele, kes kasvõi ühe osa neist muusikasündmustest on suutnud ajaloole jäädvustada. Üks nendest on Tõnu Talivee, muusikasõbrast fotograaf. Kui suudate pildile omad mälestused ja muusika juurde mõelda, siis on näitus oma ülesande sajaga täitnud. Need, kellel mälestusi sellest ajast pole, saavad vähemalt aimu, kuidas üle nelja aastakümne tagasi tollased noored muusikud laval välja nägid.”

Tõnu Talivee sündis 1951. aastal Tallinnas. 1973 alustas ta tööd Tallinnfilmi nukufilmide grupis, ka praegu töötab ta Nukufilmis filmide restauraatorina. Talivee on olnud 55 nukufilmi operaator, aga loonud muuhulgas muusikavideoid ja reklaamfilme. Suure osa elust on ta tegelenud ka fotograafiaga. Talivee on koostanud 13 personaalnäitust.

Väljapanekuga saab kuni 2. juunini tutvuda Rahvusarhiivi Tartu galeriis Nooruse 3 tööpäeviti kell 9–19. Kõik huvilised on lahkelt oodatud!