Liigu põhisisu juurde
Tagasi

Tuna 4/2022: Eesti päritolu mõisavalitsejatest parunite, lõbumajade ja pommideni

Tänavuse aasta Tuna viimane number algab Ilmar Vene esseega Karl Morgensternist, tema kaasaegsetest ja eeskätt Goetheaja pärandist tükikese Saksamaana siinses kultuuriruumis. Käsitluste rubriigis vaatleb Agur Benno maanõunik Hermann Ludwig von Löwensterni lapsi erandliku autorite kogumina baltisaksa memuaarkirjanduses, Kersti Lust ja Tõnis Türna analüüsivad Eesti päritolu mõisavalitsejaid ja -rentnikke ärkamisajal, Peep Pillak kirjutab Vabadusristi kavalerist ja Eesti patrioodist kolonel Arthur von Buxhoevedenist ning Jens Raevald uurib Rakvere lõbumaju ja nende pidajaid aastail 1875–1914.

Dokumendi tutvustuse lõigus kajastab Reigo Rosenthal Tallinna 1944. aasta märtsipommitamist Punaarmee Kaugtegevuslennuväe dokumentide valguses, kultuuriloolise arhiivi varasalves teeb Triinu Ojamaa sissevaate vendade Mikiveride kirjadesse Soome Jätkusõja perioodil ning teadusfilosoofia rubriik on pühendatud Dipesh Chakrabarty ajaloo kliima neljale teesile, mille tausta avab Marek Tamm.

Ühtlasi mahub Tuna kaante vahele kolm arvustust (Hain Rebas. Sukeldumised. 16 etüüdi Läänemereruumi ajaloost; Peep Pillak. Norrapoisid: Eesti vabatahtlikud Narviki lahingutes 1940; Ameerika sajand. USA ja Eesti suhete sada aastat. Koostajad Kaarel Piirimäe ja Mart Kuldkepp) ning varia rubriigist leiab lugeja tätoveeringute ajalugu ja Remi Milki isikukogu käsitlevad ülevaated.

Tuna on kättesaadav meie Tallinna ja Tartu esindustest, veebipoest ja suurematest raamatuäridest. Varasemad numbrid alates 1998. aastast on kuni kahe viimase aastakäiguni leitavad ajakirja veebilehelt.

Sisukat jõulukuist lugemist!