Liigu põhisisu juurde
Tagasi

Ukraina ja Poola koostöönäitus “Ema, ma ei taha sõda!” Tartus

Ukraina ja Poola koostöös sündinud näitus „Ema, ma ei taha sõda!” on liigutav tunnistus sõjast. Poola laste joonistused 1946. aastast väljendavad nende läbielatut Teises maailmasõjas ja Saksa okupatsiooni ajal 1939–1945, Ukraina laste joonistused kajastavad 2022. aasta veebruaris alanud sõda, mis kestab praeguseni. Poola laste ajaloolised joonistused pärinevad Poola Rahvusarhiivist, ukrainlaste joonistused on kogutud eelmise aasta jooksul portaali „Ema, ma näen sõda” vahendusel.

Näituse koostajate, doktor Dorota Sadowska (Varssavi Ülikool) ja professor Olha Kulinichi (Kiievi Tarass Ševtšenko nimeline Rahvusülikool) eesmärk on esile tuua, et sõda on lapse silme läbi alati ühesugune: „Sõda on hoomamatu kurjus, sõltumata ajast ja kohast, sõja ohver on alati laps. Sarnasus ajalooliste ja tänapäevaste joonistuste vahel on silmatorkav. Lapsed joonistavad tanke, pomme viskavaid lennukeid, põlenguid ja plahvatusi. Nad kujutavad vigastatuid ja surnuid, rusudes hooneid ja haudu, iseennast ja oma peresid, evakueerumist ja põgenemist. Ent alati on joonistustes ka lootust ja laste tulevikku vaatavaid unistusi.”

Joonistuste temaatilisel jaotamisel võitluse, okupatsiooni, perekonna, repressiooni, vastupanu, hävingu ja võidulootusena soovivad näituse koostajad rõhutada, kui sarnased on agressioonisõja stsenaariumid. Sõja aeg, koht ja selle tunnistajad võivad muutuda, ent sõda on ikkagi sama.

Näitus koosneb 25 plakatist, kus lisaks joonistustele on tekstid poola, ukraina ja inglise keeles. Näitusega on ühendatud koduleht: https://momidontwantwar.eu.

Rahvusarhiiv tänab Poola Vabariigi suursaatkonda Tallinnas, kelle vahendusel esitleti näitust möödunud sügisel Eesti Sõjamuuseumis ning on nüüd eksponeeritud Tartus, kus väljapanekuga saab tutvuda 23. veebruarini tööpäeviti kell 9–19 Nooruse 3 fuajees. Väljapanekut saadab haridusprogramm, lisateave: arhiivipedagoog Liisi Pabstel, liisi.pabstel@ra.ee, 738 7582.

Kõik huvilised on oodatud!