Rahvusarhiiv

Ava otsing

Uurijatund 9. veebruaril: paeluvad perelooallikad NB! Vaegkuuljatele viipekeele- ja kirjutustõlge

Rahvusringhäälingu ETV kanalil jätkub alates 4. veebruarist sari „Sinu uus sugulane“, kus otsitakse põnevaid sugulussidemeid tuntud inimeste vahel. Tekitab uudishimu, kas Tõnis Niinemets või Anu Välba võiks olla ka sinu kauge sugulane? Kuidas me oma lähemaid eellasi teame ja mäletame? Meie tavateadmine ulatub ehk vanavanemateni, ent arhiiviallikate abil on sageli võimalik oma sugupuu viia välja Põhjasõjani või kaugemalegi – see on hulk põlvkondi ja inimesi, keda keegi enam ei mäleta.

Küsimustest „kes olid mu esivanemad ja kust ma pärit olen?“ saab alguse sõltuvust tekitav hobi. See on põnevust pakkuv detektiivitöö, kus lahendust ootavaks mõistatuseks on su enda pere ajalugu. Genealoogiaga tegeledes kasutatakse kogutud teadmisi ja kuuldud lugusid, otsides neile allikaist kinnitust, või avastatakse päris uusi perelooliine. Lisaks saavad rakendust analüüsioskus ja kujutlusvõime, võib taastada kontakti unustatud sugulastega, leida uusi tuttavaid, kel sama hobi, ning tunnetada enda päritolu ajaloo kontekstis, kus iga uus teadmine võib tuua kaasa veelgi põnevama ülesande.

Veebruaris ja märtsis aitab Rahvusarhiivi uurijatund teha esimest tutvust olulisemate perekonnaloo allikatega. Uurijatundi läbi viiv arhivaar Liina Lõhmus selgitab: “Tutvustame põhilisi allikagruppe ja vaatame, millist infot neist leida võib, näitame arhiivi veebikeskkondade kasutamist, jagame kasulikke nippe ja soovitame abimaterjale, et uurimistöö algus oleks sujuvam“. Märtsikuises uurijatunnis võetakse lisaks appi kohaajaloo allikad, et saada teadmisi oma päritolu kohta laiemalt ja avardada pereloo konteksti põlvnemiselt ümbritsevale.

Veebruarikuu uurijatund toimub 9. veebruaril algusega kell 15 nii Zoomi keskkonnas kui ka ülekandena ERRi portaalis. Zoomi ülekandeks vajaliku lingi saamiseks palume igal huvilisel täita allpoolne registreerimisvorm.

NB! Vaegkuuljatele pakume Zoomis osaledes viipekeele- ja kirjutustõlget. Viipekeele tõlgi jälgimine ja subtiitrite sisselülitamine Zoomis.

Kõik huvilised on lahkelt oodatud!

Lisainfo ja küsimused: sven.lepa@ra.ee