Rahvusarhiiv

Ava otsing

Vinüülplaat „Mu isamaa, mu õnn ja rõõm“

25.04 kell 16 esitleb Rahvusarhiiv Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias vinüülplaati „Mu isamaa, mu õnn ja rõõm“, millele on muusikalises vormis jäädvustatud Eesti Vabariigi hümni kujunemislugu.

Plaadil kuuleb nelja versiooni Eesti hümnist, neist esimesed kolm on salvestatud aastal 1908. Toona veel vaid rahva seas populaarse muusikapala staatuses olnud „Mu isamaa, mu õnn ja rõõm“ kõlab Aino Tamme, Otto Bachmanni ja Peterburi Eesti Noorsoo Seltsi muusikaosakonna segakoori ettekandes.

Plaadi teisel küljel kõlab „Mu isamaa, mu õnn ja rõõm“ Estonia muusikaosakonna koori esituses Juhan Aaviku juhatusel. Salvestis pärineb aastast 1927, mil populaarne laul oli kinnistunud juba Eesti Vabariigi ametliku hümnina.

Eesti juubeliaastal valminud vinüülplaat anti välja Eesti lipuvärvides. Kolmandik tiraažist on sinised, kolmandik mustad ja kolmandik valged. Plaadi tootis Tartus tegutsev eesti vinüülitehas Vinyl Plant.

Esitlusel esinevad sõnavõttudega Eesti Vabariigi President Kersti Kaljulaid, Haridus- ja Teadusministeeriumi kantsler Tea Varrak ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektor Ivari Ilja. Vinüüli taustast jutustab idee autor, Rahvusarhiivi arhivaar Paavo Annus.

Muusikaliste vahepaladega esinevad Andres Uibo orelil ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koor Tõnu Kaljuste juhatusel. Esitlusest teevad otseülekande nii ERR.ee kui Vikerraadio.

Vinüülplaadid on alates 25. aprillist müügil Rahvusarhiivi Tallinna ja Tartu uurimissaalides, Rahvusarhiivi galeriis ja Rahvusarhiivi veebipoes.